1.BÖLÜM: ÇOCUK TERBİYESİNDE “TEDBİR” DÖNEMİ

Rasulullah(SAV)ın sünnetine uygun terbiyede doğum öncesini içeren tedbir döneminde belli aşamalar mevcuttur:

  1. Eş seçiminde kriterler.
  2. Evliliğin kolaylaştırılması. “ Nikâhın en hayırlısı, kolay (külfetsiz) olanıdır”
  3. Cinsel ilişki süreciyle ilgili tavsiyeler.
  4. Hamilelik dönemi..”

ANNE KARNINDA “HELAL LOKMA” EĞİTİMİ

Hamile annenin belki de en büyük görevi, cenini haram lokmadan korumaktır.

Haram lokmanın zararları

Helal lokma ile beslenmek, anne karnındaki bebeğe kazandırdığı üstünlükler.

GDO’lu  gidaların, katkı maddelerinin hayatımızın her alaninı kuşatmış olması, günümüz anne adayları için   “helal gıda” kavramına  yeni bir boyut getirmiş bulunmaktadır.

Anne adayının helal gıda sertifikası olan markaları takip etmesi, helal etiketli ürünleri yemesi, şüpheli olandan uzak durması, bebeğin  anne karnındaki karakter terbiyesinin önemli unsurlarından birisini oluşturacaktır.

2.BÖLÜM: ANNE KARNINDAKİ BEBEĞE İLETİŞİM EĞİTİMİ

BEBEĞİN HUZUR VE GÜVEN KAYNAĞI: ANNE SESİ

Annenin sesi, ceninin  işittiği en etkileyici sestir.

Cenin  anne bedeninin çıkardığı kâlp atışı, bağırsak ve mide sesleri gibi sesleri de duyabilir  ve bu sesler ona kendisini  güvende hissettirir.  Annelerinin kaydedilmiş kâlp atışı sesleri dinletilen yeni doğanlar, daha az ağlar ve kendilerini daha huzurlu hissederler.

YÜKSEK VE SERT SES TONLARI BEBEĞİ TRAVMA OLUŞTURABİLECEK KADAR OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR

Yüksek ve sert sesler, insan ruhunu hırpalayıcı özelliktedir.

ANNE KARNINDA İLETİŞİM EĞİTİMİ

Annesi kendisiyle yumuşak ve rahatlatıcı ses tonlarıyla bol bol konuşan, yüksek ve sert ses tonlarından sakındırılan bir cenin, ileriki hayatında çok faydasını göreceği bir iletişim eğitimi alıyor demektir.

Yüksek sesin bir sonrası aşaması şiddettir. Çocuğumuzu düzeyli  ses tonuna alıştırmak, onunla şiddetin arasını açmak demektir.

İletişimde ses tonunun iyi ayarlanması, hakkında ayet-I kerimeler nazil olacak kadar önemli bir konudur.

Ses tonunun doğru kullanımı, doğru iletişim için altın bir anahtar, hem sosyal hayatta hem de iş hayatında önemli.bir başarı unsurudur.

Ses tonu yükseldikçe kişinin ince duygululuğu azalır.

Kendileriyle yumuşak ve sakin bir ses tonuyla konuşulan çocuklar büyüdükleri zaman,  kendileri de aynı şekilde konuşmayı tercih etmektedirler.

BEBEĞİMİZLE DOĞMADAN TANIŞABİLİRİZ

Bebek doğduktan sonra hem babanın, hem kardeşlerin bebeğe ısınmaları, onu benimsemeleri belli bir süre alabilmektedir. Bu tanışmayı anne karnında yapmak,  ısınma sürecini kısaltacak, yeni doğanının aileye katılımını hızlandıracaktır.

3.BÖLÜM: ANNE KARNINDA HUZURLU VE ZEKİ BEBEKLER

Ceninle ilgili son zamanlarda ulaşılan önemli bir bilgi, hamilelik döneminde stresli olan bir annenin, çocuğunu ömür boyu stresli bir hayat yaşamaya mahkum ettiğidir.

ÇOCUĞUMUZUN GELECEĞİ ANNE KARNINDA BAŞLAR.

Anne, bebeğinin fiziksel sağlığı için dikkat ettiği sağlıklı beslenme, zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak kalma gibi hassasiyetleri, bebeğinin ruh sağlığını korumak için, stresten uzak kalarak da  göstermelidir.

Kaygılardan uzak bir hamilelik doğumu kolaylaştırmakta ve keyifli bir emzirme dönemine de yol açmaktadır.Anne zihnini tüm olumsuz duygu ve düşüncelerden temizlemeli, bir mucizeyi beklemenin mutluluğunu hissetmeli, bebeğini dünyaya getirmeyi tatlı bir heyecanla beklemelidir.

STRESİN EN BÜYÜK İLACI: TEVEKKÜL

İnsandaki sabrı geliştiren tevekkül, hayatın yükünü üzerimizden alarak bizi rahatlatan, mutluluğun en önemli formüllerinden birisidir.Hamilelik döneminde yaşanacak stresin bebeğimiz üzerindeki zarar verici etkisini bildiğimizde, tevekkülümüzü artırmak için daha fazla gayret arfedebiliriz.

ANNE ADAYLARI İÇİN ESMAÜL HÜSNA VE DUALAR

Esmalar, Yaradan’ı tanıma ve O’na güvenimizi artırma yolunda iyi birer araçtırlar.Birisini tanıdığınız ölçüde sevmeniz doğaldır.Hamilelik dönemi, yeni baştan bir esma okuması yapmanız için iyi bir vesile olabilir.

“Ya Allah” Bizi selamete çıkar, hayırlara ulaştır.Yolundan ayırma.Zor zamanlarımda yanımda ol. Beni ve bebeğimi koru.Onu senin rızan doğrultusunda büyütmeyi nasip et.

“Ya Fettah” Beni darda bırakma.Bütün hayır kapılarını aç. Bebeğimin kolaylık, ferahlık ve rahatlıkla dünyaya gelmesini nasip et.

“Ya Selam” Beni ve bebeğimi hertürlü korku ve beladan muhafaza eyle.Tüm sevdiklerimi emniyette kıl.Beni, karnımdaki bebeğimi, tüm sevdiklerimi her türlü tehlikeden selamete çıkar.Beni İslam’la selamete çıkar. Tüm varlığı ile sana teslim olanlardan, cennette selamını alanlardan  olmayı nasip et.

İNANCIMIZI VE GÜVENİMİZİ ARTIRMAK İÇİN OLUMLAMALAR

Kendinizi, dolayısıyla bebeğinizi stresten korumak,hayata daha çok güvenip bağlanmak, bebeğinizin huzur içinde gelişmesini sağlamak için olumlamalardan faydalanabiliriz

4. BÖLÜM: ANNE KARNINDA MUTLU BEBEKLER

Mutlu annelerin bebekleri mutluğun tadını bilirler.Devamlı stres altındaki annelerin bebekleri ise sürekli salgılanan stres hormonlarının yarattığı rahatsızlık nedeni ile kendilerini güvensiz bir ortamda hissederler.
Bebeğin doğmadan önce anne karnında yaşadığı travmalar“Pre- natal(Doğum öncesi) Psikoloji” tarafından incelenmektedir. Pre-natal psikologlar tarafından travmaların minimumda yaşanması için anne ve babalara yönelik eğitimler de düzenlenmektedir
ANNENİN SIGARA İÇMESİNİN BEBEK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
ANNE KARNINDAGÜVEN DUYGUSUNUN SAĞLANMASI
Güven gerek hamilelikte gerekse doğum sırasında annelerimize verilebilecek en değerli hediyedir.
Bebeklerimize daha doğmadan saygı duymamız ve kendi yaşamımızı düzenleyerek onların anne karnındaki huzurunu arttırmamız gerekiyor. .

GEBELİKTE AĞLAMAK VE ÜZÜLMEK ZARARLI MIDIR?
Bebek annenin düşüncelerini değil hislerini sezer, asıl bağlantı sezgiler ve duygular arasındadır.

ANNE KARNINDA ÖĞRENME
Bilinçli bir aile bebekleri üzerinde kalıcı pozitif etkiler bırakabilir.Buna en güzel örnek bebeğin anne karnında müzik dinlemesi ve öğrenmesidir. Aynı şey yabancı dil ve başka bilgilerin öğrenimi için de yapılabilir. Yapılan bir araştırmada bebeklere anne karnında Kur’an’dan bir sayfa dinletilmiş, doğum sonrası çocukların daha önce hiç duymadıkları başka bir sayfaya oranla anne karnındayken dinledikleri sayfayı daha kolay ezberledikleri tespit edilmiştir.
ANNE KARNINDA HUZURLU BEBEKLER İÇİN BİLİNÇ ALTI TELKİNLERİ
ANNELER İÇİN GEVŞEME OLUMLAMALARI
ANNE ADAYLARI İÇİN GENEL TAVSİYELER

5. BÖLÜM: ANNE KARNINDA İYİMSERLİK EĞİTİMİ

İyimser insanlar;

Bağışıklık sistemleri  güçlü, başkalarından daha az hastalanan;

Stresini başarılı bir şekilde yönetebilen, güçlükler karşısında dayanıklı;

Yaratıcı düşünceye sahip, risk alabilen, büyük hedefler ortaya koyabilen ve bu hedefler doğrultusunda azimle çalışabilen;

Bulunduğu çevreye pozitif enerji yayan, yaratıcılığı  ve neşesinden dolayı insanlar tarafından sevilen kişilerdir..

Bir insanın iyimser olmasının temelinde annesi yatar:

Başarısızlık ve felaketlere rağmen, hayata karşı güvenlerini sonuna kadar saklayabilen iyimser insanlar, iyi bir anne tarafından büyütülmüş olanlardır.

Fransız yazar Andre Maurois

ANNELER İÇİN İYİMSERLİK EĞİTİMİ

SABRI, ŞÜKRÜ VE UMUDU HAYATINIZDAN EKSİK ETMEYİN.

“ÖLÜ KÖPEĞİN DİŞLERİNİ” GÖRMEYİ ÖĞRENİN VE ÇOCUĞUNUZA ÖĞRETİN

ANNELER İÇİN İYİMSERLİK OLUMLAMALARI