SİYERİ HİÇ BÖYLE OKUMADINIZ!!!

“EŞSİZ NUR” SİYER VE DEĞERLER EĞİTİMİ TEMALI FANTASTİK MACERA ROMAN SERİSİ

Bilim kurguyla siyerin, fantastikle değerlerin bir sarmal gibi örüldüğü romanlar dizisi olan Eşsiz Nur, bu özellikleriyle bir ilki başarıyor. Hz. Muhammed(SAV)’in hayatının en ince ayrıntılarının farklı bir duyarlılık ve perspektifle anlatıldığı; iyilik ve kötülüğün bitmek bilmeyen mücadelesinin içinde ahlaki olanın yeniden keşfedildiği; uzayın, geçmişin ve geleceğin derinliklerinde soluk soluğa maceraların yaşandığı kitapların ek bölümünde ise romanda değinilen bazı tarihsel olayların arka planlarını içeren bilgiler, tarih, coğrafya  ve siyer meraklısı okurların ilgisine sunuluyor.

Siyer ve değerler eğitimi alanında bir ilki oluşturan Eşsiz Nur, ilk dördü çıkmış olan bir fantastik macera roman serisi. Eşsiz Nur serisinde iyilik başrolde yer alıyor ve Hz. Muhammed (SAV) iyiliğin tüm evrendeki sembolü ve temsilcisi olarak anlatılıyor.  Seri, Peygamber Efendimizin (SAV) hayatını,  hem  kendi zamanının hem günümüzün çocuk ve genç karakterlerinin,  amcası Ebu Talib’in devesi, süt anne Halime Hatunun eşeği, Yemen Valisi Ebrehe’nin ordularına komutanlık eden Dev Fil Mamud gibi hayatında yer alan hayvan karakterlerin, Eşsiz Nurunu çok uzaklardan keşfedip O’nu (SAV) tanımak için Gezegen Mavi’ye yolculuk yapan Ezel-Nur gezegeninin  harika çocuğu genç kaptan A-Nur Taar’ın gözünden anlatmaktadır. Olaylar sürekli Peygamber Efendimizin(SAV) çevresinde dönmekle birlikte,  kendisiyle doğrudan bağlantıya geçilmemekte,   ancak siyer bilgileri çeşitli maceraların içerisinde  en ince ayrıntılarına kadar verilmektedir. Eğitimci-Yazar –Besteci-Aile Bakanlığı AEP Formatörü Nevin Soysal Aydın tarafından yazılan,Sedir Yayın Grubu bünyesindeki Düş Değirmeni yayınlarından çıkan,  yapımcılığını Dr. Melike Günyüz, editörlüğünü Sevim Sarıçam’ın yaptığı, Reza Hemmatirad ve Hayrullah Kaya tarafından resimlenen,   Marmara Üniversitesinden uzman klinik psikolog Rukiye Karaköse tarafından pedagojik açıdan incelenen, başlarken Prof.Dr. Hayrettin Karaman ile istişare edilen esere, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din eğitimi Ana Bilim dalı başkanı  Prof.Dr. Hamit Er danışmanlık yapmaktadır.

Eşsiz Nur projesi, bir siyer projesi olmasının yanısıra aynı zamanda bir  Değerler Eğitimi, sinema filmi ve müzikal projesidir. Her bir kitap bölümüyle ilgili bir bestenin mevcut olması itibarıyla da bir ilki gerçekleştirmektedir.  Serinin ilk dört kitabının içeriğinden yola çıkarak hazırlanan hazırlanan senaryo, 2013 yılında Kültür Bakanlığı tarafından desteğe değer bulunmuştur.  Serinin  sinema filmi ve çizgi film TV dizisine dönüşmesi için yapılan çalışmalar devam etmektedir.

NE DEDİLER ?

Bu, Eşsiz Nur’un(SAV) hikayesidir. O’nu seven, yolundan gidenlerin; sevginin, umudun,  adanmışlığın, iyiliğin ve cesaretin, O’nu anlatırken kainatın yaradılış amacını da anlatan,  yeryüzünün en anlamlı hikayesi.

Işık ve renk diyarı Ezel-Nur gezegeninin harika çocuğu genç kaptan A-Nur Taar’ın  zaman yolculuğu ile başlıyor hikayemiz. Nur Avcısı uzay gemisinin kaptanı  Işık Adam A-Nur Taar, yaradılış amacını keşfetmek için Eşsiz Nur’u kendisine rehber edinen hayranı, izinden gideni, O’nu ve O’nu sevenlerin seveniydi. Eşsiz Nur’un(SAV)  Gezegen Mavi’yi aydınlattığı gün, O’nu tanımak için  yolculuğuna başlayan Işık Adam,  o gün yalnız kendi hayatının değil, dünyanın  kaderinin de değişeceğini henüz bilmiyordu.

Yeşil Vaha sakinlerinin ve gelecekten gelen çocukların Ateş Diyarı ordusunun planlarından, dünyanın var oluşundan beri iyi ile kötü arasında cereyan eden mücadelelerden bir yenisinin daha yaklaşmakta olduğundan “Işık Adamın Kehaneti” sayesinde haberleri olacaktı. Bu mücadele “ışık” ile “gölge” arasında gerçekleşecekti ve macera daha yeni başlıyordu.

Gezegen Mavi semalarının Son Peygamberin eşsiz nuruyla tanışmasına  sadece 50 gün kalmıştı. Son Peygamberin doğumuyla sahip olacağı şereften henüz habersiz olan Mekke şehrine, o gün hakim olan tek duygu, korkuydu. Yeryüzünün gördüğü en güçlü fil ordusu, Mekke’ye doğru akın akın ilerliyor, ayak sesleri ürkütücü bir şekilde yankılandıkça, Mekkelilerin kalpleri korkuyla çarpıyor, dudakları dua ile kıpırdıyordu.

Fil ordusunun başında normal fillerin neredeyse iki katı büyüklüğünde bir fil duruyor, kafasındaki savaşçı başlığı ve kıymetli taşlarla süslü  zırhı, güneş ışınlarının altında parıldıyordu. Dev fil her birisi bir tondan fazla çeken bacaklarıyla Mekke sokaklarının iri taneli kumlarını un ufak ederek ilerlerken Mekke halkının dilinden “Hiç bir güç bu dev filin önünde duramaz.” sözcükleri dökülüyordu.  Herkesin kendisine korkuyla baktığı dev fil ise,  yeryüzünün mücevheri Kabe’ye hayranlıkla bakmaktaydı. Dev fili  Fil Diyarının Bamba’sı olmaktan çıkarıp, fil orduları komutanı Mamud’a dönüştüren gelişmelerde, 20 yaşındayken Zümrüt Köye gönderilecek fillerden birisi olarak seçilmesinin büyük payı vardı.

Dev Fil Mamud, Fil diyarında dünyaya gelmiştir ve çocukluk adı Bamba’dır. 20 yaşına gelen filler için yapılan toplantıda Zümrüt Köyde görev yapacak  3 filden birisi olarak seçilir. Aç gözlü bir tüccar olan Co tarafından zorla Zümrüt Köylülerin elinden alınarak Habeş Necaşisinin Bahir Dar valisi Küsefa’ya satılır.Orada küçük seyis Süleyman’la tanışır ve aralarında büyük bir dostluk başlar.Vali Küsefa’nın yıllık valiler toplantısında Necaşi’ye hediye ettiği Bamba, kralın hayatını kurtarır ve Fil Mamud adını alır. Habeşistan krallığının Yemen valisi Ebrehe’nin Mekke üzerine seferinde fil ordularına kumandan tayin edilir. Ancak Abdulmuttaliple tanışan, çeşitli rüyalar gören ve bir melek vasıtasıyla emir alan fil, Kabe’ye saldırmaz.  İşkence gören fil, büyük zorluklarla Habeş topraklarına döner.Yemen’de tanıştığı yavru fil Mito’yu da yanında getirir.

Bu olaydan 44 yıl sonra Özlenen Elçi’nin kızı, damadı ve yakınları Habeşistan’a gelirler.Doğru olmayan bir habere inanarak kısa süre sonra Mekke’ye döner, bir yıl sonra tekrar geri gelirler.Bu süreçte vezir olan Süleyman, gelen müslümanların başkanı Cafer’le yakın arkadaşlık kurar ve ailesiyle birlikte Müslüman olurlar.  Özlenen Elçi’nin isteği üzerine Necaşi,  kocasının hristiyan olmasıyla Habeş topraklarında yalnız kalan Ramle’yi, Özlenen Elçi ile nikahlar. Muhacirler yavaş yavaş yurtlarına dönmeye başlamıştır.En son Cafer’in de Medine’ye dönmesiyle Süleyman hayatını sorgular ve yıllar önce köle olarak satıldığı köyünü ziyaret etmeye karar verir.

Bamba ile yola çıkarlar. Süleyman köyüne büyük iyilikler yapar ve köy halkı topluca Müslüman olur.Daha sonra Zümrüt Köye giden iki arkadaşın yolları burada ayrılır. Zümrüt Köyde ve Fil Diyarındaki dostlarına kavuşan Bamba, çok mutludur. Bir vakitler hayatını kurtardığı Kalima’nın torununun ölümü üzerine gördüğü rüyada kendini cennette, küçük yaşta ölmüş çocukları eğlendirirken bulur. Bamba’nın küçüklüğünden beri en büyük hayali cennete girmektir; gördüğü rüya ile bu hayalinin gerçekleşeceğini hisseder.

Nur Avcısı gemisinin kaptanı A-Nur Taar’ın gelecekten gelen çocukları almak üzere gönderdiği ışık küresini dünya semaları üzerine yükleyişinin üzerinden  5000 yıl geçmiştir. Işık küresi artık yavaş yavaş yeryüzüne inmeye hazırlanmaktadır. Kaptan A-Nur küreyi, Eşsiz Nur’un sevgisinin yoğun olarak yaşandığı bir bölgeye inecek ve duygusal zekası yüksek 7-12 yaşlarında dört çocuğu seçecek şekilde programlamıştır.

Işın küresinin Gezegen Mavi’ye inmek için seçtiği yer, yeryüzünün Eşsiz Nur sevgisinin  en güçlü üretim merkezlerinden birisi olan Eyüp Sultan Camii, sevginin doruklara ulaştığı vakit ise 2016 yılının Mevlid Kandilidir. Hava yavaş yavaş kararırken cami gittikçe kalabalıklaşmaya başlar. 2000li yılların dünyasından Eşsiz Nur’un doğduğu güne ışınlanacak 4 çocuğun kimliği, az sonra belli olacaktır.

4-1

Eşsiz Nur’un dünyaya gelişiyle 1000 yıldır yanan kutsal ateşlerinin söneceğini haber alan Ateş Diyarı, Kutsal Ateşin koruyucusu Şahbanu Sanem’in komutasında o gece  Mekke’de dünyaya gelecek  tüm çocukları ortadan kaldırmak üzere 571 yılı 12 Rebiülevvel gecesi harekete geçer ama karşılarında  Eşsiz Nur’u  (SAV) korumak için 1500 yıl sonrasından gelen dört çocuğu bulurlar. İlk başta olanlara inanmakta güçlük çeken ve asla başaramayacakları bir görev üstlendiklerini düşünen  çocuklar, zamanla Eşsiz Nur’(SAV)a duydukları sevgide gizlenmiş olan gücü keşfeder ve  kötülüğe karşı durmaya, Eşsiz Nur’a hizmet etmeye  çalışırlar. Yardımlarına kimi zaman sıradışı özelliklere sahip bir sıvı, kimi zaman bir bulut yetişir. Bir helikoptere ihtiyaç duyduklaında kendilerini dev kartal Zenga’nın sırtında bulurlar. Görevlerini tamamlayıp geleceğe döndüklerinde artık bambaşka kişiliklere sahiptirler ve güzel sürprizler onları beklemektedir.

Yenilgiye uğrayınca Hükümdar Ehrimen’in cezasından kurtulmak için kendi elleriyle hayatına son veren Şahbanu Sanem’in kahin akademisinde okuyan manevi oğlu prens Kondor ise dadısının intikamını almaya yemin etmiştir.  Kondor, babası hükümdar Ehrimen’in karanlık  gölgesinin altında yetişirken, hayatta olduğunu bilmediği annesi masum prenses Elisa, oğlunun doğru yolu bulması için dualar etmektedir. Çok yakında iyilik ve kötülük arasında yeni bir mücadele daha başlayacaktır  ve Prens Kondor’un kalbinde iyilik ve kötülükten hangisinin ağır basacağı, bu mücadelenin sonucunu belirlemekte önemli bir rol oynayacaktır.