www.kadinhaberleri.com web sitesinde yayınlanan röportajım.

Röportajın orjinal sayfasını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Reiki ile ilgili merak ettiğiniz her şey Nevin Soysal Aydın ile bu röportajda

Reiki nedir? Nasıl uygulanır? Reiki ile şifa bulmak mümkün müdür? Merak ettiğiniz tüm konuların cevabı, reiki terapisti Nevin Soysal Aydın ile açıklığa kavuşacak.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Eğitimci-yazar-besteci-Usui reiki master teacher ve regresyon terapistiyim. Bir kaç alanda çalışmakla birlikte tüm çalışmalarımın hedefinde din eğitimi yer alıyor. Emri bil maruf yapmak,  yeryüzünde iyiliği yaygınlaştırmak adına gerektiğinde eğitim veriyor, gerektiğinde edebiyatı, gerektiğinde müziği kullanarak eserler ortaya koyuyorum. Uzun yıllar kadın ve çocuk din eğitimi alanında çalıştım. Çocuk din eğitiminde müziği ilk kullananlardan birisi olarak, ilk çocuk ilahi grubu  olan Minik Kalpler Korosunu kurup,  söz yazarı, bestecisi, koro ve klip yönetmeni olduğum iki albüm çıkardım. Sonrasında Kadından Topluma Eğitim Grubunda psikoloji alanında eğitimler alarak “Aile Eğitimi” alanında çalışmaya başladım. Özellikle çok önemsediğim “Çocuk ve Din, Karakter Terbiyesi, Çocuklarda ibadet Alışkanlıklarının Geliştirilmesi, Rasulullahın Sünnetinde Terbiye”vb  başlıklı konularda uzun yıllar seminerler verdim. Peygamber Efendimizin hayatını macera tarzında anlatan Eşsiz Nur serisinin ilk dört cildini çıkardım. STKlarda uzun yıllar çalıştım. Çok sayıda yardım programı organize ettim.

Kendi çocukluk travmalarımı çözmek amacıyla yaşadığım bir hipnoterapi sürecinden sonra hipnoz, NLP, reiki, Norbekov sistemi,subliminal cd,  EFT, sistemik dizim ve daha pek çok konuda eğitimler aldım. Tüm eğitimleri kendi sorunlarımı çözmek, kendimi geliştirmek amacı ile almıştım. Zaten çok yoğun olduğum için yeni bir  alana  girmek gibi bir niyetim yoktu.  Ancak reiki hocalık eğitimi sırasında reikinin değerine daha çok inandım ve toplumumuzun reikiden daha fazla faydalanması  gerektiğini düşünerek reiki hocası olarak çalışmaya başladım. Kaliteli bir toplum nasıl kaliteli ailelerden oluşuyorsa kaliteli aile de kaliteli bireylerden oluşuyor. Toplumu ve aileyi güçlendirmeye önce bireyden başlanması gerektiğini düşünerek, kişisel gelişim alanında, kişilik gelişimi programı olarak tanımladığım,  tamamen kendime özgü çalışmalar yapıyorum.

Reiki nedir ? 

Reiki, kullanımı çok kolay bir şifa yöntemidir. Bizim el verme dediğimiz, uyumlama( inisiasyon)  ile bireye aktarılır. Reiki uyumlaması, aslında bir aktivasyon, yani içimizde mevcut olan bir yeteneğin harekete geçirilmesidir. Bu yetenek  DNA’larımızda mevcut olup,  kullanmadığımız için körelmiş durumdadır. Reiki eğitimlerinde  gerekli bilgileri alır, içinizdeki yaşam enerjisini harekete geçirir, nasıl kullanacağınızı öğrenirsiniz.  Allah’ın kullanmanız  için yaratmış olduğu bu gücü aktifleştirerek hayatınızı zenginleştirebilirsiniz. Üstelik bunu yapmak inanılamayacak kadar basittir. Tek yapmanız gereken, ellerinizi kendinizin ya da sizden enerji isteyen kişinin bedeni üzerine yerleştirmek ve kaynağı Yüce Allah’ın sevgi, lütuf ve merhameti olan enerjinin bitip tükenmeden akışına şahit olmaktır.

Reiki yaşam enerjisi, hiç bir din, ırk, inanç sistemine ait değildir. Elektrik nasıl Allah’ın yarattığı evrensel bir sistemse ve belli bir grup insana ait olması mümkün değilse reiki de aynen öyle Yüce Yaradan’nın insanoğlunun içine yerleştirdiği bir sistemdir. İnsanın içindeki bu şifa yeteneğini  yaratanın, insanı yaratandan başkası olması mümkün değildir. Ancak reiki hocalarının inançları doğal olarak  eğitimlerine yansır.  Yanlış bir amacın olduğu yerde reiki enerjisi çalışmayacağı için reiki yaşam enerjisinin kötü niyetli insanlar tarafından kullanılması mümkün değildir. Ancak kendinize reiki hocası seçerken inancınıza uygun kişileri seçerseniz konuyu daha kolay anlayabilir, uyum sağlayabilir, hayatınızda uygulamak için daha fazla motive olabilirsiniz.

Reikinin insanlara ne gibi faydaları olabilir?

Reikin esas amacı ruhsal tekamül sağlamaktır. Üç aşamalı bir eğitim ve uyumlama sürecinden oluşur. En önemlisi birinci derecedir. Sonrasında isterseniz diğer dereceleri de alırsınız. Birinci derece daha çok fiziksel sağlığa, 2. Derece zihinsel ve duygusal sağlığa, üçüncü derece ruhsal gelişme sağlamaya yöneliktir. Reiki ile şunları yapabilirsiniz:

Bedeninizin iyileşme yeteneğini uyarıp, hastalıklardan daha kolay ve hızlı iyileşebilirsiniz.

Kendiniz ve yakınlarınızın her türlü ağrısı için, yan etkisi olmayan, sadece semptomu gidermekle kalmayıp saf şifayla tedavi eden ağrı kesici bir iyileştirme gücüne sahip olursunuz.

Düzenli uyguladığınızda stresiniz azalır, uykunuz düzene girer, zihniniz canlanır, bağışıklık sisteminiz güçlenir. Hafızanızı güçlendirip öğrenme yeteneğinizi arttırabilirsiniz.
Olumlu duygu ve düşünceleri, gençliği, dinçliği, bolluk bereketi hayatınıza çeken bir kişisel gelişim aracına sahip olursunuz.
Reiki ile yapacağınız çakra dengeleme egzersizleriyle  yaşam enerjinizi arttırabilirsiniz.
Geçmişin travmalarının etkisini azaltıp, potansiyelinizi geliştirebilir, uykuda olan güç ve yeteneklerinizi uyandırabilirsiniz.
Bedeninizin kıymetini bilip, şükretmiş ve koruyucu hekimlik uygulamış olursunuz.

Düzenli kullanarak yaşam coşkunuzu, şükür bilincinizi, tevekkül ve irade gücünüzü artırabilir, hayatın farklı boyutlarını tanıyıp mucizelerle dolu bir dünyada yaşadığınızı farketmeye başlarsınız.

Reikinin 2. Aşamasıyla bilinçaltınızla bağlantı kurup hayatınızı daha iyi yönetmeyi, sevdikleriniz, ilişkileriniz, projeleriniz için uzaktan enerji göndermeyi öğrenebilir, 3. Derecede  “”Ustalık Enerjisi”ile tanışıp kalabalıklardan sıyrılmaya, üst basamaklara tırmanmaya ve her haliniz ve yaptığınız işle “Seçkinlik” kazanmaya başlarsınız. Tüm bunları bir kaç aylık aralarla toplam sadece 3 günlük bir eğitimle yapabilirsiniz. Üstelik tek yapmanız gereken ellerinizi bedeninizin üzerine koymak.

Reikinin inancımıza aykırı herhangi bir yönü var mıdır?

Reikinin özünde İslami açıdan sakıncalı hiç bir şey olmadığı gibi, İslamın özüne son derece uygun sevgi, iyilik, tevekkül, insana saygı üzerine kurulu bir sistemdir. Reiki ile ilgili  din alimlerinden alınmış iki tür fetva vardır. Birinci fetva  reikinin öğrenilmesi faydalı bir şey olduğunu, herkesin  öğrenip kullanabileceğini söyler. Diğer fetvaya göre ise reikinin bir bilgisi, bir de öğreten kişilerin ideolojisi vardır. Bilgiyi alıp ideolojiyi bırakacaksanız reikiyi kullanabilirsiniz der. Ben ikinci fetvadan yanayım. Reiki eğitimini alacağınız kişi önemlidir. Ben, özellikle gençlerin gidip de kim olduğu belirsiz kişilerden reiki öğrenmesini şahsen arzu etmem. Doğru kişilerden almadığınızda kafanız karışıp kullanamayabilirsiniz. Nitekim bana başkalarından alıp kafasına yatmadığı için kullanamayan, benden yeniden eğitim aldıktan sonra kullanmaya başlayan kişilerin geldiği  oldu.

Reiki üzerinde bilimsel olarak çalışmalar yapılmış, nasıl etki ettiği anlaşılamamakla beraber etki ettiği kesin tanılarla ortaya konmuş bir şifa yöntemidir. Reikinin esas dünyaya tanıtıldığı yer olan Amerika’da pek çok hastanede reiki tamamlayıcı bir tıp tekniği olarak kullanılmaktadır. İki  yıldan beri de Türkiye’de tıp fakültelerinin müfredatında reiki ile bilgiler yer almaktadır. Dr. Mehmet Öz ameliyatlarında daha hızlı iyileşmeyi sağlamak için reiki kullanmaktadır. Eşi de reiki hocasıdır.

Bir de çok sık karşıma çıkan şöyle bir bakış açısı var: “Ben ibadet ediyorum, reikiye ihtiyacım yok.” Reiki bir ibadet yöntemi değil ki ibadet ediyoruz diye reikiye ihtiyacımız olmasın. İbadet ediyoruz diye beslenmeyecek, ilaç kullanmayacak, spor yapmayacak mıyız? Bunu diyen kişi hiç hasta olmuyorsa, doktora gitmiyorsa sorun yok. Ama hasta oluyorsa reiki de kullanabilir demektir. Çünkü her ikisi de bir şifa metodudur. Ben çocukluğumda Erzurum’da şifa bulmak için doktora gitmek şirk midir, değil midir diye tartışıldığını hatırlıyorum. Burada önemli olan niyettir. Kişi şifayı Allahdan başkasından beklediğinde, bu doktor da olsa, reiki de olsa hatta bir dua bile olsa  şirk olabilir. Reikiyi budizmle, şirkle itham etmek hristiyanların teslis inancına sahip olması  yüzünden Hz. İsa aleyhisselamı suçlamaya benzer.

Siz Reiki eğitimini nereden aldınız ?
İstanbul’da 3 ayrı kişiden reiki eğitimleri aldım. Reiki 2,3 ve hocalık eğitimini aldığım asıl hocam ise, reiki soyağacımın bağlı olduğu Gülcan Arpacıoğlu Adams’dır.

Bir cümle  ile Reikiyi anlatın desek, ne söylerdiniz ?

Reiki, Rabbimizin ruhumuza üflediği nefesinin yansıması olan içimizdeki ilahi özün, kendimize ve başka insanların içindeki ilahi öze sevgi ve şifa  vermek üzere uzanmasıdır.

Danışanlarınızla  yaptığınız seanslar ne kadar sürüyor ? Başarıya ulaşmak için kaç seans devam edilmeli ?
Bir insanla çalışmaya başlarken ona seninle çalışmamız şu kadar seans sürer ya da bu sana mutlaka şifa verir demek mümkün değil. Tek Şafi Allah ccdır. Ayrıca benzer sorunların bile her insanda gelişimi farklıdır. Danışanıma ancak daha önce benzer çalışmaların ne kadar sürdüğünü ve ne şekilde etkili olduğunu söyleyebilirim. Bundan başkası yalan olur. Ben ve danışanım elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışırız. Gerisi Allahın bileceği iştir..

Belli bir sorunla ilgili genelde 2 seans çalıştığımı söylemem mümkün. Ancak anne karnı travmaları, ilk çocukluk dönemi travmalarına bağlı inatçı sorunlarda daha fazla ve daha uzun süreli çalışma yapmak gerekiyor elbette. Ayrıca kişi acısına tutunmuşsa, problem ortadan kalkınca boşluğa düşecekse bazen kişinin bilinçaltı iyileşmeyi  istemeyebilir. Bu durumda bilinçaltını ikna için daha fazla seans yapmak ve yavaş ilerlemeye dikkat etmek gerekebiliyor. Bazen tek seansla bile kişinin hayatına fark katacak, kendini keşfetmesine, sorunu ile ilgili farkındalığının artmasına katkıda bulunacak sonuçlara ulaşıyoruz.  Eğitimci olmamdan kaynaklanan alışkanlık ve motivasyonumla danışanımın kapasitesi ölçüsünde, terapiyi bir farkındalık eğitimine dönüştürmeye gayret ediyorum.

Belirgin bir sorunu olmadan, kendini geliştirmek, daha iyi bir kul, daha iyi bir insan olmak amacıyla başvuranlar da oluyor. Onlarla  önce kendini daha iyi tanımasını sağlayacak bir regresyon terapinin ardından kişilik gelişimi programı uyguluyoruz. Çünkü yaptığımız terapide kişinin sorunu ortadan kalksa ve farkındalık kazansa da önceden yapılan hataları tekrar etmemek için bu hatalara neden olan bakış açısını değiştirmemiz gerekiyor. Bunu sağlamak için de Özüme Dönüyorum ismini verdiğim bir kişilik gelişimi programı uyguluyoruz. Bu programda bilinçaltı tekniklerinden olduğu kadar  esmalar, dualar, ibadetler ve Peygamber Efendimizin sünnetinden de faydalanarak hayatımızı kolaylaştırıp güzelleştirecek  yeni zihinsel çerçeveler elde ediyoruz. İnancın gücünü arkamıza almamız, çalışmalarımızın verimini arttırıyor. Gerek duyuyorsak subliminal cd desteğine başvuruyoruz. Yetişkinler ve  çocuklar için kişinin sorunlarına özel olarak, arzuya göre din ve ahlak eğitimi amaçlı özgün olumlamalarla subliminal cdler hazırlıyorum. Bazı sorun türlerinde ise en büyük faydayı sistemik dizim verebiliyor. Bazen dizim yaparak başka hiç bir yöntemle elde edeceğimizi sanmadığım muhteşem sonuçlar elde edebiliyoruz.

Şifa dediğimiz şey mevcut halden daha iyi bir hale geçmektir. O yüzden başarıya ulaşmaktan değil, ilerlemekten söz edebiliriz.  Çünkü kendimizi keşfetmek ve geliştirmek son nefesimize kadar devam edecek bir uğraştır, nefs terbiyesidir. Farkındalık düzeyimiz arttıkça korkularımız azalıyor, huzur ve mutluluğumuz artıyor, frekansımız yükseliyor. Rabbimin lütfuyla danışanlarımın istisnasız tümünde bunu gözlemlemek, onların mutluluk ve heyecanlarına tanık olmak, yaptığım işin en güzel yanı.Şimdiye kadar kaç kişi sizden reiki eğitimi aldı ?
Reiki hocası olduğum  2013 yılı ortalarından beri eğitim veriyorum. Tam bir rakam vermem zor olsa da onlarca kişi diyebilirim. Ama Türkiye’de müslüman camiada reiki bilnmediği, daha kötüsü yanlış bilindiği için, ben de islami camiada çalıştığımdan  dolayı bunun  gayet iyi bir rakam olduğunu söyleyebilirim.  Verdiğim farkındalık eğitimleri ile bu rakam yüzler hanesine, konferans ve seminerlerle binler hanesine ulaşabilir.
Telefon ile reiki seansı yapılabiliyor mu ?
Telefon ile ya da on line olarak reiki eğitimi de, terapi de yapmak mümkündür. Eğitimi mümkün olduğu kadar yüzyüze gerçekleştirmeye  çalışmakla beraber kişi algıları açık, öğrenmeye meraklı birisi ise yüzyüze ile telefonda olmasının hiç bir farkı yok olmayabiliyor.  Ancak  mecburiyet olmadıkça  yüzyüze yapılmasında yine de fayda var. Seanslarımda sadece reiki değil, pek çok başka yöntem de kullanıyorum.  Reikide uzaklık yakınlık söz konusu değil. Uzaktan şifa enerjisi ile dünyanın her tarafındaki kişiye, olaya yanıbaşımızda imiş gibi  enerji verebiliriz. Bu noktada çok etkili terapilerim oldu.
Reiki için yaş sınırı var mıdır ?
7 yaşından 100 yaşına herkes reiki öğrenip kullanabilir. 70 yaşında, 10 yaşında  reiki öğrencilerim oldu. Yeter ki kişi uygulamak için gerekli motivasyona sahip olsun. Reiki yapmak için gerekli bilgiler 5 dakikada bile öğrenilebilir. Ancak inisasyon alındıktan sonra kullanılmayan reiki fazla işe yaramaz. Yaptığım tam günlük eğitimin ağırlıklı kısmı, nasıl çalıştığı ile ilgili  ayrıntılı bilgiler verip insanları reikiyi düzenli kullanmaya motive etmek içindir.
Daha çok kadınlar mı , yoksa erkekler mi danışıyorlar ?
Kadınlar sağlık konusunda olsun, kişisel gelişim konusunda olsun erkeklerden her zaman daha duyarlıdırlar. Bu tür çalışmalara katılan erkek sayısı çok azdır. Zaten ben hanımlarla çalışmayı tercih ediyorum.
Reiki seanslarının ücretleri ne kadar?
Reiki seansı diye bir şey yok, reiki eğitimi, bir de reiki ve beraberinde farklı şifa yöntemleri de kullandığım bireysel terapilerim var. Reikiye Türkiye’de ilgi olmadığı için reiki eğitimi başka eğitimlere göre çok daha ucuz. Reikinin değerine  gerçekten inanmayan bir insan, para kazanmak için reikiyi tercih etmez. Eğitim ücretleri Amerika’da Türkiye’nin beş on katı. Norveç’ten bir danışanım orada çok pahalı olduğu için almak isteyip de alamadığını söylemişti. Belçika’dan bir danışanım eğitim almıştı ama şüphede kaldığı için kullanmıyordu. Ben ona gerekli açıklamaları yaptıktan sonra kullanmaya başladı.
Reikiden çok faydalanan bir danışanım, ondaki değişiklikleri gözlemleyen bir arkadaşının eğitim ücretini öğrenince çok şaşırdığını, “Bu kadar değerli, bir şey nasıl bu kadar ucuz olabilir? “ dediğini anlatmıştı. Haklı da. Öğrenip de kullanan için eğitim için ödediği ücret hiç mesabesindedir.  Alınan ücret reikinin karşılığı değil, reiki hocasının ayırdığı vaktin karşılığıdır. Zaten kişi aldığı eğitim veya enerjinin karşılığında bir bedel ödemezse reiki kullanmak nasip olmuyor. En azından maksimum derecede faydalanamıyor. Enerjilerin işleyiş sisteminde her zaman bedel ödemek gerekiyor.
Ailenize de bu seansları uyguluyor musunuz ?
Büyük oğlum konuyla ilgili değil ama ona uzaktan enerji gönderdiğim zamanlar oluyor.  Ortanca 2. Derece reiki terapistidir. Ona da çok fazla uygulamadım ama reiki 3. Derece olan 15 yaşındaki küçük oğluma çok uyguladım. Ateşi çıktığında, bir yeri ağrıdığında reiki yapmamı kendisi ister. İhtiyaç duyduğumda o da bana yapar. Özellikle TEOG sınavına hazırlanırken düzenli reiki uyguladık ve faydasını gördük. Elhamdulillah kendisinin en çok istediği  Anadolu lisesine girdi. Geniş ailemden uyguladığım kişi çok oldu ve çoğuna da reiki eğitimi verdim.