NEVİN SOYSAL AYDIN

  • Eğitimci-Yazar-Senarist

  • Söz Yazarı- Besteci-Koro ve Klip Yönetmeni

  • Grand Master Teacher-Hipnoterapist

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı AEP Formatörü

  • Sİvil Toplum Aktivisti

Erzurum’da dünyaya geldi. Erzurum Kurtuluş İlkokulunu ve İstanbul Kadıköy Koşuyolu Kazım İşmen Ortaokul-Lisesini birincilikle bitirdi. Marmara Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun olan Nevin Soysal 3 erkek çocuk annesidir.

İŞ HAYATI

Üniversitede okurken PTT Uluslararası Telefon Santralinde 3 yıl İngilizce operatörü olarak çalıştı. Türkiye çapında yapılan yabancı dil sınavını kazanan 5 kişiden biri olarak Ziraat Bankası Dış Muameleler Şubesinde 6 ay görev yaptı. Faizsiz finans Kurumlarının açılması üzerine Faisal Finans Kurumu Dış İşlemler Müdürlüğüne geçti ve kambiyo şefi olarak 7 yıl çalıştı.

YAZI ÇALIŞMALARI

1996 yılında Mazlum-Der yayınlarından çıkan ve alanında ilk kitap olan “Başörtüsü Sorunu” kitabının araştırma bölümünü ve yine Mazlum-Der için “Kadına Yönelik İşkence” başlıklı bir araştırma hazırladı. www.kadinnews.com sitesinde köşe yazarı olarak eğitimle ilgili yazılar ve gezi yazıları yazdı. Yazı, haber ve röportajları dergi, bülten, gazete ve web sitelerinde yayınlandı.  Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın editörlüğünde hazırlanan 10 ciltlik “Değer Sandığı” değerler eğitimi çalışmasının yazar kadrosunda yer aldı. Anne babalara erdemli çocuk yetiştirmekle ilgili tavsiyeler içeren yazılar yazdı.

ÇOCUK EDEBİYATI

2015 yılı yazında Eşsiz Nur isimli siyer ve değerler eğitimi temalı fantastik macera roman serisinin ilk iki cildini, aynı yılın sonunda üçüncü ve dördüncü ciltlerini çıkardı.  Çocuk ve yetişkin okurlar tarafından ilgi ile karşılanan serinin ikinci dört cildinin 2016 yılının ilk yarısında çıkması planlanıyor.

Erdem  Yayın Grubu bünyesindeki Düş Değirmeni yayınlarından çıkan,  yapımcılığını Dr. Melike Günyüz, editörlüğünü Sevim Sarıçam’ın yaptığı, Reza Hemmatirad ve Hayrullah Kaya tarafından resimlenen,  Marmara Üniversitesinden uzman klinik psikolog Rukiye Karaköse tarafından pedagojik açıdan incelenen Eşsiz Nur’a,  İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din eğitimi Ana Bilim dalı başkanı  Prof.Dr. Hamit Er danışmanlık yaptı.

Eşsiz Nur projesi siyer ve değerler eğitimi açısından özgünlüğünün yanısıra,  her bir kitap bölümüyle ilgili bir bestenin mevcut olması itibarıyla dünyada bir ilki gerçekleştirmektedir. Serinin ilk dört kitabının içeriğinden yola çıkarak hazırlanan hazırlanan senaryo,  2013 yılında Kültür Bakanlığı tarafından desteğe değer bulunmuştur. Serinin  sinema filmi ve çizgi film dizisine dönüşmesi için yapılan çalışmalar devam etmektedir.

EĞİTİM VE SEMİNERLER

image032Kuran Kursu, dernekler bünyesinde  ve özel olarak dini konularda eğitimler aldı ve uzun yıllar İslami konularda çeşitli dersler  verdi. İlköğretim öğrencilerine yönelik olarak hafta sonları faaliyet gösteren bir Kuran Kursunu 5 yıl boyunca idare etti.  Pek çok ilkin gerçekleştiği, zamanın ruhuna uygun, özgün bir içeriğe sahip yaz Kuran okulları ve ilgi uyandıran müsamereler düzenledi. Tokatköy Çeçen Mülteci kampında 7 yıl boyunca eğitim ve yardım organizasyonları yaptı. Kamptaki çocuk ve yetişkinlere Kuran-ı Kerim ve dini bilgiler, İngilizce, Arapça ve çeşitli konularda dersler, gezi, iftar, kitap okuma vb organizasyonlar gerçekleştirdi.
image013Eğitimci Necla Koytak başkanlığındaki “Kadından Topluma Eğitim Grubu”nun “Temel Eğitim Formasyon Kursunu” tamamladı ve aynı grubun ihtisas sınıfında  5 yıl boyunca psikoloji dersleri aldı.  Bilim Sanat Vakfı başta olmak üzere pek çok kurum bünyesinde psikoloji, iletişim vb konularda eğitimlere katıldı.

Belediye, müftülükler, vakif ve  dernekler bünyesinde çocuk eğitimi alanında seminerler verdi.  İki sene boyunca Bayrampaşa Belediyesinin aile eğitim seminerlerini koordine etti. Sancaktepe Belediyesi Mutlu Evler Merkezinde çeşitli konularda eğitimler verdi.

image040Kurucu ve idarecisi olduğu Kavacık  “Büyük Hedefler Eğitim ve Danışmanlık Merkezi”nde  özgün bir içeriğe sahip din eğitimi, etüd, müzik, İngilizce eğitimi ve kişisel gelişim programları düzenledi. Uzman eğitimci-yazar Selahattin Yaylamaz ve hipnoterapist-yaşam koçu Kadir Demirbüken’le İstanbul’un çeşitli yerlerinde “Okuma Zekası, NLP, Hipnoz,Hızlı Okuma” eğitimleri organize etti. Selahattin Yaylamaz’ın kurucusu olduğu Okuma Okulu Eğitim Akademisinin koordinatörlüğünü yaptı.
image026Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film merkezinde Yaratıcı Senaryo dersi hocası Salih Mehmet İnan’ın verdiği  “Senaryo yazım teknikleri” ve “Senaryoda mitolojik ögelerin kullanımı” Eğitimlerini  tamamladı.  Eşsiz Nur projesinin sinema ve tiyatro boyutu ile ilgili senaryolar hazırladı.  “Özlenen Elçi” isimli senaryosu 2013 yılında Kültür Bakanlığı tarafından teşviğe değer görüldü.
image024Yaşam Koçu ve hipnoterapist Kadir Demirbüken’den Hipnoz, NLP, Hızlı Okuma, Hızlı hipnoz teknikleri , reiki 1 eğitimleri aldı. Reiki 2, reiki ART ve öğretmenlik eğitimlerini Gülcan Arpacıoğlu’ndan alarak reiki kullandığı 5 yılın üzerine 6 aylık bir eğitim sürecinden sonra Mayıs 2013 de Usui Reiki Master Teacher oldu. Dr. Bülent Uran’dan oto hipnoz, spiritüel yaşam, EFT ve regresyon terapisi, Reiki Master Berna Özcan Demir’den manyetik enerji aktivasyonu, dönüşüm reikisi,  bilinç altı telkin, Kubilay Aktaş’tan metafizik konularda eğitimler aldı. Temeli İbni Sina tıbbına dayalı olan Norbekov sisteminin eğitimlerine devam etti.

Şu an fiziksel ve ruhsal sağlık,  şifa, reiki  ve kişisel gelişim konularında eğitimler veriyor ve danışmanlık yapıyor.

image0232012 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının düzenlemiş olduğu Aile Eğitim Programı Formatörlük eğitimine kabul edilen 130 eğitimciden birisi olarak AEP formatörlük  eğitimi aldı. Sancaktepe Belediyesi Mutlu Evler Merkezi için  AEP EEP (Eğiticinin Eğitimi)  programının koordinatörlüğünü yaptı. İstanbul’da düzenlenen EEP programlarında AEP Eğitici adaylarına Medya  alanında eğitim veriyor.

MÜZİK ÇALIŞMALARI

2003: Söz ve besteleri  kendisine ait “Evimizde Cennet Var” çocuk şarkıları albümünü çıkardı. İlk çocuk ilahi grubu olan Minik Kalpler Korosunu kurdu.

2005:  Tüm şarkılara klip çekilerek Türkiye’nin ilk çocuk klipleri VCDsi “Evimizde Cennet Var” oluşturuldu.  VCDde yer alan 14 klibin yönetmenliğini yaptı.

2005 yılında Beykoz Belediyesi sponsorluğunda, Pakistan Depreminde yetim kalan çocuklar için Minik Kalpler Korosu-İHH işbirliği ile düzenlenen, Pakistan İçişleri Bakanı ve üst düzey yetkililerin katıldığı  “Bir Yetime Kardeş Olmak İster misiniz?” başlıklı çocuk konserinin organizasyonunu yaptı.Konsere İstanbul’un dört bir yanından çok kalabalık bir çocuk grubu iştirak etti. Program pek çok TV kanalında haber olarak yer aldı.

2007: Söz ve besteleri kendisine ait olan “Yoluna Güller Döksem” albümünü  çıkardı.  Grubuyla birlikte pek çok TV programı, konser ve Ramazan etkinliklerinde yer aldı. İHH İnsani Yardım Vakfının İstanbul ve Konya’daki “Yetim Buluşması” programlarında, Yardımeli Derneğinin “Uluslararası Kardeş Aile Buluşması”nda  ve pek çok belediyenin iftar çadırlarında sahne aldılar. Minik Kalpler Korosu  önde gelen TV kanallarına konuk oldu . Koronun çeşitli çalışma ve faaliyetleri ise  ATV Ana Haber Bülteni, Kral TV Ana Haber Bülteni, STV, Hilal TV ve Kanal 7 Sabah haberlerinde yer aldı.

2012 Peygamber Efendimizin(SAV) hayatını  çocuklara ve gençlere hitap eden şarkılarla anlatan “Eşsiz Nur” müzik albümünün demosunu hazırladı. Alanında ilk olan bu çalışma, kitap, sinema filmi, çizgi dizi film gibi boyutlarıyla  siyer temalı bir çoklu sanat projesi haline getirildi.

2013: Diyanet işleri Başkanlığının siparişi üzerine Yaz Kuran Kursları için “Yaz Kuran’ı Kalbine” isimli besteyi hazırladı. DİB’in çocuk web sitesinde yer alan, çocuklar ve hocalar tarafından beğeni ile karşılanan şarkı,  yaz Kuran kurslarında çocuklara öğretildi. Minik Kalpler Korosu Kocatepe Camiindeki açılış programında sahne aldı.

2014 Eski İstanbul’un manevi değerlerini günümüz Istanbul çocuklarına anlatmayı ve aktarmayı amaçlayan “Değerler Diyarı İstanbul” isimli albümü hazırladı.

SİVİL TOPLUM ÇALIŞMALARI

Beykoz Temsilcisi ve Kültür Komisyonu üyesi olarak Mazlum-Der’de,  İHH İnsani Yardım Vakfı ve Yardımeli Derneğinde kuruluş aşamasından itibaren gönüllü çalışmalar yaptı. İstanbul’un pek çok bölgesinde kermes, konser, anma günü, tiyatro, çocuk şenliği, mantı günü vb.yardım programları organize etti. İHH İnsani Yardım Vakfının “Yetim Sponsorluğu” ve Yardımeli Derneğinin “Kardeş Aile” projelerinin başlangıç programlarının koordinatörlüğünü yaptı. 2005 yılında Beykoz Belediyesi sponsorluğunda, Pakistan Depreminde yetim kalan çocuklar için Minik Kalpler Korosu-İHH işbirliği ile düzenlenen, Pakistan İçişleri Bakanı ve üst düzey yetkililerin katıldığı  “Bir Yetime Kardeş Olmak İster misiniz?” başlıklı çocuk konserinin organizasyonunu yaptı. 2008 yılında Yardımeli Derneği’nin Suriye ve Lübnan’daki Filistin Mülteci Kamplarının ihtiyaçlarını tespit etmek amacıyla yaptığı gezi ve 2009 yılında Ürdün Filistin mülteci kampları kurban kesim ekibinde yer aldı. 2010 yılı Ocak ayında “Özgürlük Konvoyu” eşliğinde Mısır ve Gazze’de, 2015 yılında Kudüs’te bulundu.