REİKİ NEDİR?

Kendimi tanıma yolculuğum sırasında karşılaştım reiki ile. İlk andan beri hoşlandım ondan. Yolculuğuma onunla devam ettim. Son derece mütevazı ve ağırbaşlıydı aslında. Gösteriş yapmadan, çok konuşmadan yapıyordu ne yapması gerekiyorsa.

Geriye bakıp düşündüğümde tüm mütevazılığına rağmen onunla dostluğumu devam ettirmemi Allah(CC)ın bir lütfu olarak görüyorum. İlk andan beri dostluğumuzdan faydalanmıştım ama itiraf etmem gerekir ki reikinin asıl mahiyetini ve gücünü masterlık inisiasyonu sırasında anladım. O an farkettim dostluğumuzun yalnızca bir seçim değil, bir sorumluluk olduğunu.

Tüm uğraşlarımın yanı sıra onurla üstlendim bu sorumuluğu, kabul e ttim emaneti ve çıktım yola. Efendiler Efendisi iki cihan güneşinin eşsiz nurunun ardına reiki yaşam enerjisinin sevgi ve şefkat dolu ışığını katarak.

REİKİ NEDİR DİYE SORACAK OLURSANIZ İŞTE SİZE CEVABIM:

 • Reiki bedenimize saygıdır. Onun kıymetini bilmektir. Bir şükür yöntemidir.
 • Reiki özgünlüğümüze sahip çıkmaktır. İçimizdeki öze uzanıp dokunmak, içimizdeki cevheri keşfetmektir.
 • Reiki ekstra bir korumayla kendine güvenimizin artmasıdır. Hayat boyu yakınımızda olacak bir dosttur.
 • Reiki şifayı, gençliği, olumlu duygu ve düşünceleri, bolluk ve bereketi hayatımıza çekmektir. Çok kullanışlı bir kişisel gelişim tekniği, fiziksel, zihinsel, ruhsal sağlığımızı geliştirmenin önemli bir aracıdır.
 • Peygamber Efendimiz (SAV) iİnsanların en hayırlısının insanlara faydalı olan olduğunu söylerken Konfiçyus “İyi insanlar yorulmak bilmeksizin kendilerini güçlendirirler.” Der. İşte reiki tam olarak iyi insanlara özgü bir kendini güçlendirme yöntemidir.
 • Reiki ile sadece iyilik yapılabilir. Reiki bir kahramanlık yolu, bir keşif yolculuğudur.

REİKİ İÇİN NE DEDİLER

REİKİ 1. DERECE

Reiki, herkes tarafından öğrenilebilen çok kolay bir tekniktir. Kanji Japonca’sı olan iki kelimeden oluşur ve “Evrensel Yaşam Gücü Enerjisi” anlamına gelir.

Reiki, doğası gereği ruhsal bir çalışma olmasına rağmen, hiçbir dine ya da inanca bağlı değildir. Uygulaması çok güçlü olan ruhsal bir deneyimdir. Aynı zamanda, uygulayıcılarda psişik duyuları güçlendirir, ruhsal farkındalığın artmasını sağlar.
Reiki geleneksel tıp tedavisi görmekte olan hastaların iyileşme sürecini büyük oranda hızlandırmaktadır. Amerika’da hastanelerin %40ında tamamlayıcı tıp teknikleri kullanılmakta, bu oranın %15ini reiki yöntemleri oluşturmaktadır. .

Bir tamamlayıcı tıp tekniği olan reikiyi uygulayanlar arasında, eşi reiki ustası olan Dr. Mehmet Öz de bulunmaktadır. Metabolizmayı, tansiyonu düzenlemek, ağrılardan kurtulmak, beden, ruh, zihin dengesini sağlamak için Amerika’daki TV programlarında sık sık reikinin öğrenilmesini tavsiye eden Mehmet Öz “geleceğin enerji tıbbına ait olacağını” söylemektedir.

Reiki şu an dünyada yaklaşık 3 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Reiki’yi öğrenmek kişinin entelektüel kapasitesine bağlı değildir. Öğretmenden öğrenciye inisiyasyon denilen bir yöntemle kolaylıkla aktarılır. Uzun süren uygulamalar ya da değişik ruh halleri gerektirmez. Reiki, kişinin yeteneklerine dayanmayan, şifanın saf halidir. Bu nedenle herkes kolaylıkla öğrenebilir. Uygulama bir kere öğrenildikten sonra ömür boyu kullanılabilir. Kişinin reikiyi hem kendisi, hem de başkaları için kullanabilmesi, en önemli avantajlarından birisidir.

Alternatif Tıp bilgileri içinde anılmasına rağmen alternatif bir tıp yöntemi değildir. Tıbbi müdahalelerin yerine geçmez. Yardımcı(tamamlayıcı) bir yöntemdir. Tedavilerdeki yan tesirleri azaltarak sonuçların olumlu gelişmesine katkıda bulunur. Ağrı ve stresi azaltarak pozitif bir forma girmenizi sağlar. Hiçbir zaman zarar vermez. Uygulanan insanın ihtiyaçlarına göre yarar sağlar.

REİKİ spiral şeklinde yedinci çakradan girip geçerek ellerden akar. Olayın özü aslında insanın, kendisini sevgiden dışlayarak, egosuyla hareket ederek, yani çakralarını kapatarak yaşamını ilerletmeye çalışmasıdır. Bu sebeple Reiki’ye ihtiyaç duymayan, bu derin sevginin sıcaklığından haz almayan insan yoktur.

Reiki geçici bir tedavi yöntemi değildir. Politik, felsefi veya dini görüşlerle bağlantılı olmayan, dolu dolu saf sevgidir. Ellerimizde ve tüm vücudumuzda hissedeceğimiz bir yaşam akışıdır: Reiki ile dinginliği hissedebilir, kendinizi de, çevrenizi de iyileştirebilirsiniz.

Bir reiki pratisyeni, bir Reiki kanalıdır. Şifacı değil, aracıdır. Kişi ne kadar çok Reiki yaparsa, enerji o kadar fazla girecek ve kanalı genişleyecektir.

Modern Psikolojinin önde gelen isimlerinden William James “Pek çok insan fiziksel, entelektüel ve ahlaki açıdan potansiyel varlığından çok daha kısıtlı bir çemberde yaşar. Hepimizin yararlanabileceğimiz, hayal bile etmediğimiz bir yaşam haznemiz var. “demektedir. Reiki içimizdeki büyük hazineyi fark etmemizi sağlayan bir anahtardır da aynı zamanda.

Reiki enerjisi sevgi dolu, Zeki ve amaçlı, Olumlu ve şefkatli, Güçlü ve güvenli, Etkili, sınırsız ve zamandan bağımsızdır.

Biz reikiye hükmedemeyiz, o ne yapılacağını bilir ve bütünün en yüksek hayrına çalışır.

Kimseye ait olamaz ve sadece iyilik içindir.

Reiki öğrenip düzenli uyguladığınızda:  
* Zihniniz durulur ve rahatlar, stresleriniz azalır, uykunuz düzene girer.
* Bedeniniz canlanır, dinçleşir, genç kalır.  Yaşam gücünüz artar
*Bağışıklık sisteminiz güçlenir
*Ağrılarınız hafifler ya da sona erer.

*Bedeninizin iyileşme yeteneği uyarılır. Hastalıklardan kolayca ve hızla iyileşebilirsiniz
*Uygulamaları kendiniz yaparak şifanızın sorumluluğunu kendi üzerinize almış olursunuz.

*Acil durumlarda kanı durdurmak ve yanıklar için reiki kullanabilirsiniz. Reiki yanık, kesik, cılk yara ve morluk izlerini başka hiçbir ilaçla sağlanamayacak bir hızla ortadan kaldırmaktadır.

*Kanser, MS, ALS ve tüm ağır ve kronik hastalıklarda çok faydalıdır.

*Ameliyat öncesi ve sonrasında reiki ağrıları azaltır, iyileşmeyi hızlandırır.

*Sizi geçmişin travmalarından arındırır, özgürleştirir. Kendiniz olmanızın önündeki engelleri aşmanıza yardımcı olur. Sezgilerinizi, yaratıcı düşüncenizi geliştirir.

*Alışkanlıklarınızı değiştirmenize, gelişim, değişim ve dönüşmenize katkıda bulunur.

*İçinizde birikmiş tüm negatifliklerden arınmanıza, bolluk ve bereket enerjisiyle dolmanıza, olumsuz davranışlarınızı bırakıp ruhsal açıdan tekamül etmenize yardımcı olur.

image001

image002Reiki enerjisinden belki de en çok yararlanabilecek kişiler hamilelerdir. Reiki hamileler ve hamile kalmaya çalışan kadınlar üzerinde mucize denebilecek nitelikte olumlu bir etkiye sahiptir. Reiki kolay hamilelik geçirmeyi, kolay doğum yapmayı, bebeğin ve annenin sağlıklı olmasını, doğum sonrası bebeğin gelişiminin sağlıklı olmasını olumlu yönde etkiler.                        

Reiki, anne karnındaki bebek ve annesi için hem güvenli, hem de yararlıdır. Reiki eğitimi almış ve inisiye olmuş anne adaylarının, hamileliklerini daha kolay geçirdikleri ve daha rahat doğum yaptıkları çeşitli tecrübelerle bilinmektedir.

Reiki, anne adaylarına şu durumlarda yardımcı olmaktadır:

 • Sabah bulantılarında,
 • Hamilelikten kaynaklanan stres ve yorgunluklarda,
 • Bebeğin sağlıklı gelişiminde,
 • Hamilelik esnasında ağrıyan kasların, eklemlerin ve omurganın rahatlatılmasında,
 • Anne ve çocuk arasındaki bağı kuvvetlendirmekte.

Reiki eğitimi almış ve inisiye olmuş anne adayı, ellerini karnına koyduğunda doğmamış bebeğe saf ve koşulsuz sevgiyi aktarır. Reiki, anne ve bebeğin, doğumdan sonra birbirlerini keşfetmelerini çabuklaştırır.

 • Hamile kadınlarda olan doğum anı korkusu reiki ile atlatılabilir, daha pozitif bir doğum süreci yaşanır.
 • Lohusalık döneminde görülebilen depresyonların önlenmesinde.
 • Reiki anne, karnındaki bebeği evrensel bir enerji ile kapladığı için bebeği rahatlatır.
 • Bebeğin babası da Reiki uygulayıcısı ise hamilelik boyunca eşine yardımcı olabilir. Eşinin karnına ellerini her koyduğunda, baba-çocuk arasındaki o önemli bağı oluşturur ve bu sayede bebekle doğmadan iletişim kurmayı başarır
 • Sezaryen ile yapılan doğumlarda yara ve dikiş izlerinin iyileşmesinde yardımcı olur.
 • 7.Aydan evvel reiki uygulamaya başlayan annelerin bebeklerinin ” güçlü ve “enerji dolu” olarak doğduğu bildirilmektedir.
 • Reiki ile anne sütünün artması sağlanabilir.
 • image003Reiki yeni doğan bebeğin göbek bağının iyileşmesinde ve bebeğin, anne karnından sonraki yeni dünyası ile tanışırken yaşadığı huzursuzluklarda yararlıdır
 • Bebek anne sütü ile besleniyorsa, sütün bolluğu ve tazeliği Reiki ile desteklenebilir.
 • Biberonla beslenen bebek için hazırlanan mama Reiki enerjisi ile arıtılıp, zenginleştirilerek bebeğin daha kolay doyması sağlanır. Karnı doyan bebek, daha rahat uyur.
 • Anne ile bebek Reiki sayesinde doğum öncesinde iletişime geçer.
 • Anne adayları, doğumdan öncesi ve sonrasında bebeklerini Reiki ile sakinleştirebilirler. Bu da uyku düzenini olumlu yönde etkileyerek bebeğin bakımını ve annenin işini kolaylaştırır.
Hamile kalmaya çalışan kadınlara bu niyetle düzenli bir program çerçevesinde reiki uygulandığında çok başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Hamile kalmak isteyenler reiki öğrenebilir ve kendi kendine düzenli uygulamalar yaparsa Reiki rahatlamasına ve vücudun doğal dengesini bulmasına yardımcı olacak, beden kendisini niyet doğrultusunda hamile kalmaya açacaktır.
Gençlikte adet sancıları, sınav başarılarının arttırılması, arkadaşlarla ilişkilerin düzenlenmesi, ergenlik döneminin hafif atlatılması gibi konularda yararlı olan Reiki, ilerleyen yaşlarda ilişkilerin düzenlenmesi, kariyer planlarının doğru yapılması, kişilik gelişiminin olumlu yönde olması ve finansal konularda birikim hatta yatırım sağlanması içinde büyük faydalar sağlıyor.
image004Çocuklara Reiki enerjisi uygulayarak onları daha sağlıklı, daha pozitif, enerji dolu, okul hayatlarında daha başarılı bir duruma getirmek mümkündür. Reiki enerjisi ile çakralarını dengeleyerek içe dönük çocuklara aktif ve sosyal, depresyondaki veya hiperaktif çocuklara daha sakin bir beden, zihin ve ruh yapısı kazandırmak mümkündür.
Reikiden en fazla yarar sağlayacak gruplardan birisi de yaşlılardır.

Reiki ile sağlığınıza büyük bir yatırım yapabilir, yaşlılık sorunlarınızı minimuma indirgeyebilirsiniz. Reiki tüm tıp yöntemlerine destek olur. Tedavilerin yan etkilerini azaltır. İlaçlar semptomları, reiki ise hastalığa neden olan etkenleri ortadan kaldırır.

Düzenli reiki uygulaması ile hafızanızı ve konsantrasyon yeteneğinizi geliştirebilir, 2. Seviye reiki bilgileri ile hedeflerinize yoğun bir şekilde motive olup, arzu ettiğiniz başarı düzeyine daha kolay ve rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Ofis ortamında daha huzurlu ve mutlu olmak, toplantılarınızı stressiz yönetmek, daha doğru kararlar vermek, doğru insanlarla iş yapmak, doğru seçimlerde bulunmak ve iş hayatınızda karşılaşabileceğiniz her türlü problemi daha rahat ve kolay bir şekilde aşmak için reiki öğrenebilirsiniz.
Hangi meslek grubundan olursanız olun, reiki ile sezgilerinizi güçlendirebilir, yaratıcı gücünüzü geliştirerek kendi işinizle ilgili özgün çalışmalara imzanızı atabilirsiniz.
Reiki enerjisi ile gelen şifadan dünya üzerindeki tüm canlı varlıklar yararlanabilir. Evcil hayvanlarımıza fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkları söz konusu olduğunda reiki uygulayabiliriz. Hayvanlar saf varlıklar olduklarından reiki enerjisine oldukça açıktırlar. Evcil hayvanlardaki psikolojik rahatsızlıklara reiki son derece iyi gelmektedir. Reiki stresli ve sinirli hayvanları sakinleştirmekte onlarda birgüven duygusu oluşturmakta pozitif bir mizaca geçmelerine yardımcı olmaktadır.
Reikinin etkisini bitkilerde gözlemlemek mümkündür. Ekmeden önce tohumlara, sulama suyuna reiki verebilir, uzaktaki ağaçlarınıza, bahçelerinize uzaktan şifa sembolü ile enerji gönderebilir, hastalıklı kök ve yapraklara reiki verebilirsiniz. Reiki verdiğiniz fidanların daha hızlı ve daha güçlü bir şekilde büyüdüğünü göreceksiniz.
Bir reiki şifacısının özellikleri:

 • Şefkat
 • Sevgi
 • Saygı
 • Hoşgörü
 • Nezaket
 • Alçak gönüllülük
 • Umut

Şifada en önemli faktör umuttur. Umut olmadan şifa olmaz.

Olumlu düşünme immun sistemi geliştirerek sağlığımızı korur.

Stres, kızgınlık, hırs şifa niyetimizin gerçekleşmesine engel olur.

Arınmazsak niyetimiz kolayca gerçekleşmez.

Kader engeli varsa gerçekleşmez.

Müteşekkir olmamak niyetimizin gerçekleşmesine engel teşkil eder.

Niyetimizin gerçekleşmesini “hemen” istememiz gerekir. Bir sorundan kurtulmayı erteliyorsak, “hemen” diyemiyorsak o sorunu bırakamayız.

Şikayet dedikodu-öfkeyi hayatımızdan çıkarmak niyetimizin gerçekleşmesini kolaylaştırır. .

İnsan kendi nefsini temizlediği zaman kelebek etkisi ile tüm dünyaya katkıda bulunmuş olur.

Reikinin kullanımı çok ama çok basittir. Elinizi şifa vereceğiniz bedenin ya da kendi bedeninizin üzerine koyup reiki vermeyi aklınızdan geçirmeniz yeterlidir. Bu işlemi yaparken konsantre olmamak, zihni boş bırakmak gerekir. Odaklanmaya, imgeleme yapmaya gerek yoktur. Biz sadece isteriz ve reiki gelir. Kendi zekasıyla alacak olana akar ve bedeninin en ihtiyaç duyduğu bölgelere gider.

Seans boyunca sessiz kalınması ve gözlerin kapalı olması, hem alan hem veren kişinin rahatlaması ve zihinlerinin durulması için faydalıdır. Ayrıca sezgilerin fark edilmesini kolaylaştırır. Ancak bu katı bir kural değildir.

image005(Enerjiye açılma, uyumlanma, bağlanma. İnstallation, empowerment)

İnisiasyon denilen el alma işlemi ile reiki enerjisi ile bağlantı kurulur ve reiki kanalına aracı olunur. Kişi reiki enerjisi ile bir kez tanıştırıldıktan sonra bu tanışıklık hayatı boyunca devam eder. Ne kadar bol ve sürekli kullanılırsa etkisi o kadar artar.

Bir kez inisiye olan herkes reiki aktarabilir. Reiki, uygulayıcısının taç çakrasından bedene girer. Ellerinde yoğunlaşarak kişiye geçer ve her ikisinin ayaklarından bedeni terk eder. Reiki veren kişi bir ara kablo gibidir.

Reiki eğitim almadan yapıldığı takdirde kişi kendi enerjisinden tüketebilir ve hastalıklara açık hale gelebilir.

Kişi Reikiye bir günlük bir eğitim sonunda inisiye olur. Reiki uyumlaması ile elde edilen yeti asla kaybolmaz ve yitirilmez. Reiki aşamaları birbirini takip eder ve tamamlar. Kişi istediği seviyede eğitimine son verebilir.

1.Aşama – Seviye Reiki Eğitimi 

Birinci aşama eğitiminde, öğrenciye birinci aşama uyumlaması verilerek kişinin aurası ve çakraları Reiki enerji frekansına ayarlanmış olur. Bu aşamada Reiki’nin tarihçesi ve prensipleri öğretilir. Kişinin kendisine ve bir başkasına Reiki uygulayabilmesi için gereken “standart el pozisyonları” gösterilir. Bu aşama öncelikle fiziksel bedene ilişkin çalışmaları içerir. Birinci ve ikinci aşama arasında 3-6 ay gibi bir sürenin olması tavsiye edilir.

 1. Aşama – Seviye Reiki Eğitimi

Reiki 2’ye uyumlanmanın ardından kişi, reiki enerjisini çok daha iyi yönlendirmesini sağlayacak güç sembolü, zihinsel/duygusal şifa sembolü ve uzaktan şifa sembolünü öğrenir. Olumsuz zihinsel kalıplar ve duygular (kin, öfke, kıskançlık, endişe, korku gibi) üzerinde iyileştirici çalışmalar yapabilecek duruma gelir. Sorunlarına, ilişkilerine, hedeflerine, geçmişine ve geleceğine, uzaklardaki bir sevdiğine, yardıma ihtiyacı olan birine enerji gönderebilir. İradesini güçlendirebilir, bağımlılıklarından kurtulup yeni ve güzel alışkanlıklar edinebilir.

3 – A Aşama – Seviye Reiki Eğitimi (Reiki Master)

Bu aşamanın eğitimi kişisel gelişimin ileri seviyesi için olup, kişinin ruhsal yapısı ile ilgili çalışmaları kapsar. Profesyonel Reiki uygulayıcısı olma aşaması da diyebileceğimiz bu aşamaya uyumlanma, Reiki eğitmeninin değerlendirmesiyle mümkündür. Bu bölümde 1. ve 2.aşamadaki çalışmaları yapıp, yeterli deneyime sahip olanlar için ileri bilinçlenme ve ruhsal gelişim çalışmaları yapılır ve üçüncü aşamanın sembolleri öğretilir.

3 – B Eğitmenlik (Öğretmenlik) Aşaması – Seviyesi (Reiki Master Teacher)

Bu bölümde, öğrencilerden farkındalığı yüksek olanlar ile Reiki’yi kendilerine yaşam ve sevgi yolu yapmak isteyenler niyeti, içtenliği ve arzusu dikkate alınarak uygun görüldüğü takdirde eğitmen olmak üzere yetiştirilir. Reiki’nin uyumlama ve başkalarına aktarma – öğretme teknikleri gösterilir.

USUİ REİKİ BİRİNCİ DERECE BİLGİLERİ

 1. REİKİ NEDİR?
 2. REİKİ NERELERDE KULLANILIR?
 3. REİKİ NASIL ÇALIŞIR?
 4. İNİSİASYON İŞLEMİ
 5. AURA VE KATMANLARI
 6. ÇAKRALAR VE ÖZELLİKLERİ
 7. MERİDYENLER
 8. REİKİNİN TARİHÇESİ
 9. REİKİNİN İLKELERİ
 10. REİKİ EĞİTİMLERİ
 11. REİKİYİ KENDİMİZE UYGULAMAK
 12. REİKİYİ BAŞKALARINA UYGULAMAK
Reiki terapistleri kendilerine veya başkalarına uygulama yaparken evrensel

yaşam enerjisine aracı olurlar. Enerji taç çakralarından girer, ellerinde yoğunlaşır ve ayaklarından çıkar. Biyoenerji ve iyileştirici dokunma gibi diğer doğal yöntemlerden farklı olarak terapist kendi enerjisini kullanmaz. Reiki dışarıdan aldığımız ve kendi içimizdeki enerji ile uyumlu çalışan bir enerjidir. O yüzden reikiyi aktardığımızda bizim enerjimizde bir azalma olmaz. Tam tersine enerji bizim bedenimizden hastaya geçtiği için kendi bedenimiz de bu enerjiden faydalanır. Reiki hiç çaba sarfetmeden yapılır. Çaba sarfeden kişi biyoenerji yapmıyor, kendi enerjisini aktarmaya çalışıyordur.

Reiki terapistleri ölüme yaklaşanlara da yardım edebilirler. Ancak ne kadar mucizevi olursa olsun, reiki ölüme bir çare değildir. Kaldı ki bazen bir insan için en yüksek iyilik dünya değiştirmek olabilir. Bu yüzden en derin anlamda şifanın başarısızlığı söz konusu değildir.

Çok ciddi ve ölümcül hastalara reiki 2 şekilde fayda verebilir. Eğer şifayı iyileşmek üzere kabul ederse kişi iyileşip daha uzun bir hayat sürer. Böyle olmazsa şifayı ölüme giderken de alabilir. Reiki ağrıların azalmasına ve dinmesine yardım eder. Hastanın korkularını azaltıp huzur ve uyum hissi ile dolmasına, zihninin durumu kabullenmesine yardım eder. Bu durumdaki insanlara dokunmak ve sevgi göstermek bile çok önemlidir. Kabul ediyorlarsa reiki vermek onları çok mutlu edecektir.

Eğer bir hasta uzun süre komada kaldıysa reiki bilinç altının gitmeye ya da kalmaya kara vermesine yardımcı olur. Bunları hiçbir zaman tam olarak bilemeyiz.

Reikinin şifa yeteneklerine güvenmek, etkili bir reiki uygulayıcısı olmanın temel şartıdır. Yalnızca aracı olduğumuzu, tüm şifanın yüce kaynaktan geldiğini, işi ona bırakmanın en doğrusu olacağına inanmak bir reiki şifacısının en temel özelliğidir.

REİKİ 2. DERECE

Usui Reiki 2.Derece, reikinin en önemli derecelerinden birisidir. 2. derece eğitimi ve açılımı almış olan bir kişinin sezgileri güçlenir ve şifa gücü kendisine emanet edilen anahtar semboller sayesinde kat kat artar.İnisiasyon sırasında Reiki üstadından çakralara çok daha güçlü enerji gönderilerek sembollerle çalışmaya hazır hale getirilir. Sembollerin vereceği gücü bilgece ve sorumluluk duygusuyla kullanmak gerekir. 2. derece Reiki eğitiminin birincisinden farklı olarak yalnız fiziksel değil, aynı zamanda psişik bir açılmayı gerçekleştirmesine Japonca’da ‘Oku Den’; yani “Derin Bilgi” adı verilir.

Reiki 2.dereceye geçen kişinin reiki enerjisinin gücü artar. Artık mesafe kavramı olmadan kendinden kilometrelerce uzaktaki, hatta dünyanın bir ucundaki kişiye, geçmişe, geleceğe enerji gönderebilir. Soyut konulara reiki verebilir.Sezgileri güçlenir ve spiritual gelişimi hızlanır.Fiziksel ve bilinçaltı düzeyde arınma ve şifa çalışmaları yapabilir. Ayrıca reiki 2 inisiasyonu almak ve çalışmalarını yapmak, bilinçaltına yerleşmiş olumsuz kayıtları temizleyerek kişiyi özgürleştirir.

Bildiğimiz gibi fiziksel bedende meydana gelen tüm rahatsızlıklar aslında önce ruhsal boyutta başlar.Stres, sıkıntı, sorunlar, bilinç altının olumsuz kayıtları üstesinden gelinemez ve birikirse fiziksel bedende bir hastalık olarak ortaya çıkabilir.Reiki 2.derecedeki bilinçaltı arınması, psikosomatik hastalıkların önlenmesi açısından önemlidir.

Reiki 2 derecesinde bulunmak, reiki 1den daha üstün bir seviyede bulunulduğu anlamına gelmez.Tüm aşamaların özü aynıdır.Aşamaların artması ise enerjinin geldiği kaynakla daha derin ilişki kurabilmeyi sağlar.

REİKİ SEMBOLLERİ

image007Reiki 2.derecede kişiye semboller öğretilir ve bunlara uyumlanır. Reiki uygulamasında sembol kullanmak zorunlu ve gerekli değildir.Bununla birlikte, iki ve üçüncü aşamalardan itibaren verilen semboller, Reiki iyileştirme sistemine güç ve çok yönlülük katar ve odaklanmada kolaylık sağlar.

Reiki sembolleri sadece Usui Reiki iki/üçüncü aşamada olanlar ve daha yüksek reiki uyumlaması alanlarda çalışır.Bu semboller gerçekleştirdikleri işler itibarıyla saygı değer olmakla birlikte, kutsal ya da gizemli şeyler değil, sadece enerjilerin isimlerinin Japon Kanji harfleriyle yazılımından ibarettir.

Bir saygı göstergesi olarak semboller mümkün olduğu kadar gizli tutulur.Ayrıca sembollerin gücü uyumlamadan geldiğinden, uyumlanmamış birine bunları göstermek zihin karışıklığına neden olabilir.Bu yüzden tavsiyemiz sembolleri sadece bunlara açılmış kişilerin yanında kullanmanız, başkalarının yanında ise zihninizle çizmenizdir. Reiki hakkında bilgi sahibi olmayan insanların yapılan işi kavramalarının zor olduğunu kabul edersiniz. Sizi yanlış anlamaları, alaycı bir tavır takınmaları ve şevkinizi düşürmeleri ihtimaline karşı dikkatli olmanızda fayda vardır.Birine yardım edeceğinizde bunu merak ve kuşku uyandırmadan yapmanız, işinizi kolaylaştıracaktır.Önemli olan sembollerin büyüklüğü, düzgün çizilmesi değil, sizin niyetinizin gücüdür. Uygulamayı içten bir sevgi ve şefkatle yapmanız, hayaledebileceğinizden bile yüksek bir enerjiyle donanmanızı sağlar.

Aslında sadece güç sembolünü sembol olarak isimlendirmek mümkündür.Birçok Reiki sembolü, Japon Kanji karakterlerinden meydana gelmiştir. Üçüncü ve dördüncü sembol  hem ismen, hem de çiziliş şekilleriyle tamamen Japon karakterlerinden oluşurken, bir ve ikinci numaralı semboller isimleri bakımından Japonca olmakla birlikte,  Sanskrit ve Kanji şekillerinin kombinasyonundan elde edilmişlerdir. Semboller güçlerini şekillerinden değil, uyumlama anında kendilerine bağlanan evrensel enerjilerden alırlar.

Geleneksel Usui siteminde 2. Derecede 3 tane sembol öğretilir ve kişi bu sembollere inisiye edilir. Semboller değişik ekollerce küçük farklarla çizilebilmektedir. Bunun nedeni Bayan Takata’nın öğretirken yazılı materyale izin vermemesi ve sembollerin hafızalarda küçük farklarla kalmış olması gibi görünmektedir.  Ayrıca bazı kişilere özel olarak gelmiş olan ve Usui reiki sisteminin bir parçası olmayan semboller de vardır.

Reiki 2.derece inisiasyonu alan kişi ile sembolün  temsil ettiği metafizik ve evrensel enerjiler arasında bir bağ kurulur. Bu enerjiler evrenden aşağıya doğru akıp, taç çakradan girerek ilgili sembole bağlanırlar.Yani  gerekli inisiasyonu alan kişi  sembolü her düşündüğünde, sembolün temsil ettiği enerji otomatik olarak akmaya başlar.

Reiki sembolleri  yüksek seviyedeki bilincin kapılarını açan anahtarlar ya da bastığında otomatik olarak özgün sonuçlar elde edilebilecek  düğmeler olarak düşünülebilir. Reiki sembollerinin kendi enerjileri, bilinçleri vardır ve üzerlerinde meditasyon yapmak mümkündür. Inisiye olan her kişi  sembollerle deneyim yaşayabilir ve  farklı kullanım alanları keşfedebilir. Sezgileri açıldıkça,kişi, çeşitli sorunları çözmek üzere kendine özgü reiki teknikleri geliştirebilir.

REİKİ SEMBOLLERİNİN AKTİVASYONU

NİYET

Tüm enerji çalışmalarında olduğu gibi şifada en büyük önem taşıyan şey niyettir.Yapmak istediğiniz şeyle ilgili niyetinizi tasarlayın ve sonra bunu sözcüklere dökün.Dua edin, dilekte bulunun, sonucun evrendeki tüm varlıkların en yüksek hayrı için olmasını isteyin. Sonra bırakın, olsun.

Bir şifanın gerçekleşmesini ya da bir sorunun çözümünü “İlgili kişilerin en yüksek hayrı için olacaksa” diye belirterek istememiz, dikkat etmemiz gereken en önemli prensiplerden birisidir. Çünkü bizim saf niyetimiz ve kısıtlı aklımızla çözüm olarak düşündüğümüz şey, yardım ettiğimiz kişi için en iyi çözüm olmayabilir. Ayrıca kendisinin bilgisi dışında bir kişinin sorunları için reiki gönderemez, sağlık bulmasını, para kazanmasını ya da aklınıza gelebilecek en harika şeyleri bile onun için isteyemeyiz. Enerji gönderilecek kişi mutlaka amacımızı bilmeli ve niyetimizi kabul etmelidir. Reiki ile insanların kararlarına, ruhsal gelişimlerine müdahale edemez, onu başkalarını etkilemek ve kontrol altında tutmak için kullanamayız.

ÖZGÜR BIRAKMAK

Reiki yaparken sonuç hakkında endişe duymamalıyız.Bu konuda fazla kaygılanmak reikinin özüne aykırıdır.Reiki enerjisinin sonuçları özneldir.Kişi, enerjiye kendi kader programına gore cevap verir.Bu programa karşı saygılı olmamız gerekir.Diğer taraftan fazla kaygı kendimizi fazla önemsediğimizi de gösterir.Oysa reiki enerjisinde sadece bir kanal olduğumuzun bilincinde olmalıyız.Sonuç bizden değil, bu enerjinin gücünden kaynaklanacaktır. İnanmamız gereken şey, sonucun bizim istediğimiz şekilde değil, bütünün en yüksek hayrına gerçekleşeceği, bizim niyet ettiğimizden daha üstün bir amaçla kişiye fayda vereceğidir. Duygularımız hala kendi istediğimiz sonuçlar için bizi zorluyorsa bu konuda kendimizi eğitmemiz gerekir.

Seyheki ile kişinin bilinç altını etkileyip olumsuz inançlarını ve korkularını olumluya dönüştürebilir, kişinin yeni düşünce ve davranış kalıpları geliştirmesini, kötü alışkanlıklardan kurtulup yeni ve güzel alışkanlıklar edinmesini sağlayabilirsiniz.Hasta olmamıza neden olan, hayatımızın tatmin edici olmasının önünde engel oluşturan olumsuz inanç ve korkuların giderilmesi, yeni davranış kalıplarının benimsenmesi ve bunun reiki enerjisi ile pekiştirilmesiyle gerçekten başarılı sonuçlar elde edilmektedir

UZAKTAN ŞİFA SEMBOLÜ

Bu sembol, yaşamın ortak olduğu ve herkeste aynı Yüksek Benlik bilincinin var olduğu prensibine göre çalışır. Bu sembol yeryüzünde alışık olduğumuz her türlü sınırı aşmak üzere geliştirilmiş bir sembol olup, içimizdeki gerçek özün gücünden yararlanarak ulaşamayacağımız hiçbir şey olmadığını anlatır. Bu sembolün bir başka açılımı olan “Ne Geçmiş, Ne Bugün, Ne de Gelecek” ifadesi, honşazeşonenin zaman/mekân sınırlamalarını ortadan kaldıran bir anahtar olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Bu sembol aşağıdaki amaçlar için kullanılır:
Bir şehrin, bir ülkenin ya da dünyanın herhangi bir yerindeki kişilere Reiki enerjisi göndermede.(Uzaktaki birine ya da bir şeye).
Bulunulan anla geçmiş zaman ya da gelecek zaman arasında bir köprü kurmada.(Geçmişte olmuş bir olaya, yaşamış bir kişiye; gelecekte gerçekleşme olasılığı olan bir şeye/olaya ya da yaşayabilecek birine). Reiki tedavisinde yer belirleyici olarak.(Tedavi esnasında nereye enerji vereceğini bilemezsen, bu sembolü kullanarak Reiki enerjisini sorunun kaynağına gönderirsek Reiki enerjisi gerekli yere gidecektir). Bu sembolü kullanırken neye inanıp inanmadığının hiçbir önemi yoktur. Sembol, Reiki enerjisini bizim hayal edebileceğimizden çok daha uzaklara ve biz farkında olmadan etkili bir şekilde taşıyacaktır

REİKİ 3. DERECE

Reiki 1 derece eğitimi daha çok fiziksel şifaya, 2. Derece hem fiziksel hem duygusal-zihinsel şifaya yönelikken reiki 3 derece ile kişi, üzerindeki fazlalıklardan kurtulmuş, arınmış, kendini yönetme becerilerini geliştirmiş olarak daha üst basamaklara tırmanmaya hazır olur. Reiki 1 ve 2. Derece yeryüzünde her insanın sahip olmasında fayda olan bilgi ve becerileri içerirken 3. Derece gündelik hayatın sorunlarının aşılıp zirveye giden yolun kapısının aralandığı yeni başlangıçların eğitimidir. Önceki seviyeler kişinin eksiklerini gidermesi, kendisini tamamlamasına yardımcıyken reiki3 kişinin kendisini geliştirmesi, daha ileri noktalara götürmesi içindir.

Bütün din ve inançlar, okült ve ezoterik gelenekler, her ruhun amacının tekamül etmek olduğunu söyler. Her ruh, tekâmül ederken muhakkak zorluklar yaşamaktadır. Reiki master sembolü ruhun tekamülüne yardımcı olan bir “seçkinlik” enerjisidir.  O yüzden reiki master aşamasına erişmiş olmak, kıymeti bilinmesi gereken büyük bir nimet, sorumluluk ve ayrıcalıktır.

Usui Reiki-3 eğitimi, reiki 1. Derece bilgilerinden hatırlanacağı gibi  iki aşamalı bir eğitimdir. Birinci bölümünde öğrenci üçüncü aşama enerjilerine uyumlanır ve üstat sembolünün kullanım şekilleri öğretilir. Bu aşama, bir reiki kullanıcısı için üst düzeyde terapist olma aşaması olduğu kadar, reiki öğretmeni olmak isteyenler için hazırlık aşamasıdır da. Kişi bu seviyede, öğretmen olmak için ihtiyaç duyacağı gelişimleri sağlar. Çünkü üstat sembolü, daha yüksek enerjilere açılmak içindir. Bu sembol, vibrasyonu çok kuvvetli bir güçtür, inisiyasyon işlemi sırasında daha yüksek enerjilere kanalize olunur. Meditasyon ve kişisel gelişimde kullanılır. Bu sembolün odağı ruhun tedavisidir. Birçok kişi, bu aşamaya üstat olmakiçin değil, şifa uygulamalarının daha ileri tekniklerini öğrenmek için katılır. İkinci aşamadaysa, ise üstat olma bilgileri verilir ve başkalarını uyumlama şekilleri öğretilir.  Birinci aşamayı alan bir reiki öğrencisine Usui Reiki-3 ikinci aşama, belli sayıda  uygulama yaptıktan ve bu uygulamalardaki çaba, başarı, iyi niyeti  reiki hocası tarafından onaylandıktan sonra verilir.  Reiki öğretmenliği sorumluluk, fedakârlık, özveri, sevgi ve sabır isteyen bir yaşam tarzıdır. Usui reiki sistemine göre hiçbir Reiki öğrencisinin öğretmenlik isteme hakkı yoktur. Bu, tamamen  öğretmenlik yapan kişinin öğrencisiyle ilgili  takdirine kalmıştır. Reiki öğrencisine düşen  Reiki-3 birinci aşamada öğreneceklerini de aynen ilk iki aşamada yaptığı gibi iyi niyet, gayret, sevgi ve sabırla uygulamaktır.

Reiki’de asıl amaç, Reiki’ye uyumlanıp kendi kendini iyileştirmeyi ve kendi kendine yardım etmeyi öğrenmektir. Böylelikle insanlar Reiki almak için sürekli birilerine giderek para ödemek zorunda kalmayacakları gibi, kimseye bağımlı da olmayacaklar ve gerçek gücün kendilerinden kaynaklandığının farkına varacaklardır. Bu nedenle Reiki-3 Öğretmenleri, şifacılık yapmak yerine, kendilerinden şifa isteyenleri Reiki’ye uyumlanmaları için teşvik etmek ve uyumlamak zorundadırlar. Reiki öğretmeninin amacı, öğrencisini kendisine bağlamak değil, onu bağımsız çalışabilen iyi bir Reiki uygulayıcısı olarak yetiştirmektir.

Bu eğitimde öğretilen teknikler, uzun yıllardır binlerce Reiki pratisyeni tarafından uygulanmaktadır ve bunların güvenli yöntemler oldukları; şifaya derin düzeyde yardım ettikleri görülmektedir. İleri Reiki teknikleri gerek bedensel, duygusal ve düşünsel rahatsızlıkların şifa bulmasında, gerekse ruhsal gelişmeye yardımcı olarak çok etkili bulunmaktadır.

Kişisel şifamız çok önemlidir. Çünkü yaşamımızda ancak bir kişiyi değiştirebiliriz,  o da kendimiziz. Olumlu yönde gelişmemiz, dünyanın olumlu gelişmesine bulunabileceğimiz en önemli katkıdır. Bu, aynı zamanda hayatımızın  sorumluluğunu elinize almaktır.

Bir yandan kendi enerji tıkanıklarınızı çözerken, diğer yandan da çevrenizdekilere aktaracağınız şifa, yayacağınız pozitif enerji de büyük önem taşır. Başka kişilerin rahatsızlıklarını ve sorunlarını Reiki ile çözmelerine yardımcı olduğunuzda; aktaracağınız enerji, kişisel şifanızı hızlandırır. Reiki yaşamınızın her anında size yardımcı olacaktır, yeter ki bütünün en yüksek hayrını dileyerek isteyin, araçları kullanın ve güvenin.

İLERİ REİKİ EĞİTİMİ (ART) NEDİR ?

Batıda kullanılan Reiki uygulamalarında yalnızca üç derece vardır. Reiki I, Reiki II ve Reiki III (Master). İleri Reiki Eğitimi, ikinci derece ile master eğitimi arasına sonradan eklenmiş bir derecedir. Bu derecedeki çalışma yöntemleri, International Center for Reiki Training (Uluslararası Reiki Eğitim Merkezi) kurucusu William Lee Rand tarafından geliştirilmiştir. Bir ya da iki günde öğretilen bu kısa kurs, Reiki ikinci derecedeki yöntemleri bütünler.

Bu kurs kapsamındakiler, katılımcıları aşağıdaki yöntemlerle güçlendirir:

 • Usui Reiki Master Sembolüne inisiye olarak Reiki enerjisinin gücünün ve odaklaşmasının büyük oranda artırılması,
 • Hareketli meditasyon ile olumlu düşünceleri kolayca çağırabilme, köklenme ve amaçlara yönelimin kuvvetlendirilmesi, kişinin motivasyonunun artırılması.
 • Reiki meditasyonu ile bedensel rahatlama, zihin açıklığı, gitgide yoğunlaşan şifa yeteneği, imgeleme yeteneklerinin geliştirilmesi ve bilincin genişlemesi,
 • Kristallerle grid oluşturarak sürekli şifa gönderebilme,
 • Negatif enerjiyi hastanın enerji bedeninden çekip alarak aurayı temizleme ve böylece derin ruhsal, duygusal ve zihinsel sorunlara şifa verebilme.

İleri Reiki Eğitimi, bir “üst derece” olarak algılanmamalıdır. Bu derecedeki yöntemleri öğrenmek; hiçbir ruhsal veya örgütsel statü kazandırmaz; üstünlük, otorite ya da mevki sağlamaz.

İleri Reiki Eğitimi, bizi Reiki’ye ve tüm şifanın geldiği yüce kaynağa yaklaştırır ve kendi yüksek benliğimizle daha derin bir iletişim kurmamızı sağlar. İçsel şifamızı hızlandırır ve derinleştirir. Diğer varlıklara daha iyi hizmet edebilmemiz için bizi kuvvetlendirir.

Master Sembolü, birçok bakımdan Güç Sembolüne benzer, fakat çok daha yüksek frekansta çalışır. Diğer sembollerin işlevlerini güçlendirmek için tüm sembollerden önce master sembol kullanılır.

Usui Master Sembolünü her tür şifa seansının başında, tüm kişisel değişim ve dönüşüm çalışmalarınızda, meditasyonlarınızda ya da dileklerinizi belirtirken kullanabilirsiniz. Gerek yaratıcı düşünce gerektiren çalışmalarınızda,  gerekse günlük işlerinizde yardım almak, korunmak, kutsanmak amacıyla ya da kendi istediğiniz başka bir şekilde kullanabilirsiniz. Hayal gücünüzle ve sezgilerinizle yeni kullanım şekilleri deneyin, her fırsatta sembolü aktive edin.

Master enerjisi ile çalışabilmenin büyük bir lütuf ve ayrıcalık olduğunu hatırınızda tutun. Sembolü her çizdiğinizde ve adını tekrarladığınızda çi enerjisinin bedeninizden daha yoğun geçtiğini, size ve çevrenizdekilere olumlu bir ışığın yayıldığını bilin. Yüksek benliğinizle / bilge yanınızla kuracağınız köprünün her geçen gün daha sağlamlaştığını, deneyimlerinizi daha kolay algılayıp derslerinizi aldığınızı, bilincinizin genişlediğini göreceksiniz.

HAREKETLİ REİKİ MEDİTASYONU

Hepimiz olumlu düşünmenin önemini, getirdiği iyilik ve sağlık dönüşümünü biliyoruz. Hem sağlığımızın düzelmesi, hem de dileklerimizi gerçekleştirerek mutlu bir yaşam yaratabilmemiz için dikkatimizi pozitif düşüncelere yönlendirmemiz gerektiğinin farkındayız. Bununla birlikte, karşımıza halletmemiz gereken bir iş ya da sorun çıktığında her zaman olumlu düşünceler içinde olamıyoruz. İnsanoğlunun doğası ve yaşamın zorlukları kolayca negatif duygular yaratabiliyor.

Böyle zamanlarda negatif enerjiyi boşaltmak ve bedenimizi sağlıklı, olumlu enerjiyle doldurarak çözüme yönelebilmek için bedenimizi kullanabiliriz.

Hareketli meditasyonun çıkış noktası, zihin-beden ilişkisidir. Nasıl beden, düşünce ve duygulardan etkileniyorsa, bedenin hareketleriyle de zihin etkilenir. Bilinçli bir biçimde yüz kaslarınızı gevşetip, gülümsemeye başladığınızda zihniniz de uyum göstererek rahatlar. Kendinizi yorgun hissettiğinizde, bedeninizi doğrultup omuzlarınızı dikleştirirseniz düşünceleriniz daha iyi olduğunuz yönünde değişir. Dansettiğinizde, spor yaptığınızda aynı etkiyi hissedersiniz.

Hareketli meditasyon, zihinsel onaylamaları bedensel devinimle birleştirerek Reiki enerjisinin bedeninize ve auranıza doğrudan, kuvvetle girmesini sağlar. Varlığınızla doğa arasında güçlü bir bağ kurulur ve alt çakralarınız şifa bulur. Kendi gücünüzde merkezlenirsiniz ve zihniniz berraklaşır.

Bu çalışma sizi köklendiren, topraklayan ve canlandıran bir çalışmadır. Bu meditasyonu Reiki şifa seansınız öncesinde, herhangi bir önemli olaydan önce, sabah kalktığınızda ya da kendinizi güvenli ve güçlü hissetmek istediğiniz her an yapabilirsiniz. Olumsuz düşüncelere kapıldığınızda pozitif enerjiyle dolar, korku ve endişelerinizi umuda ve güvene çevirirsiniz. Günlük hayatınızın herhangi bir anında üretici ya da yaratıcı bir zihin elde etmek amacıyla hareketli Reiki meditasyonu yapın.

KRİSTALLER İLE ÇALIŞMA

image009Çeşitli kristal ve mineraller şifa verici titreşimler yayarlar ve pek çok şifacı tarafından değişik amaçlar için programlanarak kullanılırlar. Tüm kaya kuvarslarından sürekli olarak elektromanyetik enerji yayılır ve tüm varlıklara yarar sağlayarak dağılır. Kendi yaydıkları bu enerjinin yanısıra, kuvars kristalleri kendilerine yüklenen düşünceyi kaydetme ve depolama yeteneğine sahiptir.

Kristaller, birkaç elementin bir araya gelmesiyle oluşurlar ve yerküre içerisinde milyonlarca yıllık süreçte büyümeye devam ederler. Kristaller yüksek enerjili oluşumlardır ve kendilerine has bu yoğun enerjiyi etraflarına koşulsuzca yayarlar. Bu nedenle geçmişten günümüze kadar insanoğlu kristallerin enerjisinden bilinçli olarak faydalanmıştır.

Kristalleri birçok amaç için kullanabiliriz. Uyku düzensizliklerinin iyileştirilmesinde; heyecanın, paniğin ve stresin giderilmesinde; duyguların tanımlanarak kişinin duygusal bütünlüğüne erişmesinde; zihnin sakinleşmesinde ve düşüncelerin berraklaşmasında; kronik yorgunluk ve isteksizliğin giderilmesinde; yaşam enerjisinin yükselmesinde ve içsel rahatlığın oluşmasında; bilinçaltının açığa çıkarılmasında; rüyaların hatırlanmasında ve rüyaların takibinin yapılmasında kristallerin yüksek enerjisinden faydalanabiliriz.

Çağdaş teknoloji kuvars kristallerini  çok yoğun olarak kullanmakta, diğer taraftan kristallerin olağanüstü psişik yeteneklere de sahip oldukları giderek daha çok ortaya çıkmaktadır. Bu “çağdaş”keşif aslında çok kadim bir bilginin yeniden yüzeye çıkışından başka bir şey değildir. Kuvars kristalleri Atlantis Uygarlığı’nda kentleri ve evleri aydınlatmak, ulaşım araçlarını çalıştırmak, daha iyi ürün elde etmek ve hastaları sağaltmak amacıyla kullanılıyorlar; bunun yanı sıra, insanlarda kişilik değişimi yaratmak, inisiyasyon ve kehanet amacıyla da programlanabiliyorlardı. Siz de bu, elemental zekâya sahip kristalleri kullanarak insanlara, hayvanlara ve bitkilere şifa verebilir, enerji merkezlerinizi (çakraları) temizleyip dengeleyebilir, enerjinizi artırabilir, sezgi ve durugörü gibi medyumluk nitelikleri geliştirebilirsiniz. Kendilerine yüklenen herhangi bir gücü büyütme, depolama, odaklama ve aktarma konusunda gizemli bir yeteneğe sahip olan bu müthiş mineraller ayrıca, negatif titreşimlerden korunmanıza, belleğinizi güçlendirmenize, bilinç düzeyinizi yükseltmenize, zihinsel ve ruhsal yönden gelişmenize de yardımcı olabilirler.

Kristallerin Reiki enerjisiyle doldurularak sürekli şifa yaymaları, etkili bir yöntemdir. Reiki enerjisiyle çalışmanın ana aşamalarından biri niyetinizi belirtmeniz olduğu için, kristali belli niyetle doldurduğunuzda, kristali programlamış olursunuz ve kristal de bu amacı enerji titreşimleri olarak yaymaya başlar. Özellikle şifaya yoğun bir şekilde gereksinim duyanlara, sürekli uzaktan şifa göndermek istediğinizde kristallerle çalışabilirsiniz.

KRİSTAL GRİD OLUŞTURMA

image011Tek kristal yerine sekiz kristal kullanarak bir grid oluşturularak daha da etkili bir yoğunlukta şifa gönderebilirsiniz. Bu şekilde birden fazla kişiye ya da olaya Reiki göndermeniz mümkündür.

AURA TEMİZLEME

Reiki enerjisini kullanarak aura temizleme, (diğer adıyla psişik ameliyat) bizim deneyimlerimize göre çok etkili ve çok hızlı sonuç veren bir yöntemdir. William L. Rand uzun yıllar boyunca yaşadığı Hawaii’de bir yerel şaman (kahuna) ile çalışmış, ondan bu tekniği öğrendikten sonra, -üzerinde meditasyon yaparak ve rehberlerinden aldığı yardımla- Reiki ile birleştirmiştir.

Bu tekniğin temelinde, enerji bedenimizde oluşan tıkanıklıkların Reiki yardımıyla yerlerinden çıkarılıp atılması vardır. Bildiğiniz gibi, doğal yaşam enerjimiz, enerji kanallarımızda sürekli ve yoğun olarak aktığında tamamen sağlıklı oluruz. Buna karşılık, hayatımızı mutlu ve sağlıklı geçirmek için gereksinim duyduğumuz şeyler hakkında; yanlış anladığımız ya da algıladığımız verilerin oluşturduğu negatif duygular, düşünceler ve geliştirdiğimiz inançlar belli bir biçim alıp, enerji kanallarımızda, auramızda, organlarımızın çevresinde ya da çakralarımızda tıkanıklıklar yaratır. Böylece bedensel, zihinsel, duygusal ve ruhsal rahatsızlıklarımız, ilişki sorunlarımız, bağımlılıklarımız vb. ortaya çıkar. Bunlar yerlerinden çıkarıldıklarında enerji yeniden rahatça akmaya başlar ve sağlıklı durumumuza geri döneriz.

Aura temizleme bu işlevi görür; olumsuz enerjiyi bulunduğu yerden söküp alır ve atarsınız. Bazen tek, bazen de birkaç seansta tamamen şifa bulunabilir.