www.star.com.tr web sitesinde yayınlanan röportajım.

Röportajın orjinal sayfasını görmek için buraya tıklayınız.

Reiki usta öğreticisi (master) Nevin Soysal Aydın A’dan Z’ye Reiki’yi anlatıyor.

REİKİ hakkında her şey…

Reiki, şifa ve ruhsal çalışma tekniklerine dayanan binlerce yıllık bir öğreti. “Her yerde var olan ruhsal yaşam enerjisi” anlamına geliyor. Kaynağı Tibet olduğu sanılan bir uygulama. Reiki hocalarının söylediğine göre de oldukça kolay, herkes tarafından öğrenilebilen bir teknik.

Günümüz modern insanının, hele büyükşehirlerin stresli yaşamına maruz kalanların igli alanından kaçmıyor bu tür öğretiler. Yoga, meditasyon ya da reiki… Kimilerimiz bizzat iştirak ediyoruz, kimilerimiz belki birgün kullanırız diye kitaplardan öğrendiklerimizle kalıyoruz, kimilerimiz de gazete ve dergilerde çıkan söyleşileri ilgiyle takip ediyoruz. Ruhsal şifa olanakları, bir soru işareti olarak, veya belki bir gün lazım olur düşüncesiyle kafamızın bir köşesinde hep durur. Bugün bu söyleşide sizleri bir Reiki hocasıyla tanıştırmak istiyoruz. Adı Nevin Soysal Aydın. Eğitimci, yazar ve besteci. Tüm bunların yanında Usui Reiki Usta Öğretmeni. Bakalım Türkiye’de yavaş yavaş adını duymaya başladığımız Reiki nadir ne değildir. İşte ‘master’’ından Reiki hakkında her şey…

Reiki Türk insanı için yeni bir olgu, nedir tam olarak Reiki?

Reiki Japonca “her yerde var olan evrensel yaşam gücü enerjisi” anlamına geliyor. Kişi, reiki eğitim ve inisiasyonu alarak evrenin her yanında bulunduğu var sayılan “chi” enerjisini harekete geçirmeyi ve yönetmeyi öğrenir. Çeşitli kültürlerde farklı isimler alan bu enerjiyi kendi inancımızdaki “nur” kavramıyla bağdaştırabiliriz. Reiki terapisi yaparken bu enerji fiziksel, duygusal ve zihinsel bedenin çeşitli katmanlarına bilinçli bir şekilde ve kişinin ihtiyacı kadar akarak denge ve şifa sağlar. Kişi ancak chi enerjisi bedeninden sorunsuz bir şekilde aktığında sağlıklı, dengeli ve mutlu olabilir. Akışta sorun varsa çeşitli problemler ve hastalıklar oluşur.

Peki nasıl uygulanıyor Reiki?

İnisiasyon, el alma ya da uyumlama denilen işlemle kişinin enerji merkezlerinin kanalları açılır, reiki enerjisi kişinin aurasına yerleştirilir. Böylelikle kişinin beyin frekansları reiki enerjisinin frekansına ayarlanmış olur. İnisiasyon alan kişinin tepe çakrasından spiral şeklinde giren  “chi” yaşam enerjisi, kişinin ellerine akar ve kişi ellerinin ayasını kendisinin veya şifa almasını istediği kişinin üzerine koyarak “chi” enerjisini o bölgeye aktarır. Bu enerjiyi alan kişinin bedenindeki tıkanıklıklar azalarak ve zamanla ortadan kaybolarak kişinin her konuda şifa bulmasına yarıdımcı olur.

Alternatif tıp gibi mi?

Alternatif değil, ama tamamlayıcı bir tıp tekniğidir. Uzun süren uygulamalar ya da değişik ruh halleri gerektirmez. Öğrenmek kişinin zekasına ya da yeteneklerine bağlı değildir. Herkes rahatlıkla öğrenip kullanabilir. Reiki bana göre en kolay şifa ve kişisel gelişim yöntemidir. Ben reikiyi  “tembel işi” olarak nitelendiriyorum. Çünkü kişinin yattığı yerden bu kadar rahatlıkla yapabileceği ve bu kadar etkili olacak başka hiç bir teknik bilmiyorum.

Reiki nerelerde kullanılır, nasıl bir egzersizler bütünüdür, faydaları neler?

Reikinin herhangi bir egzersizi yoktur. Uygulanması nasıl oluyor derseniz, reiki enerjisinden faydalanmak için tek yapılması gereken şey oturduğun ya da yattığın yerden ellerini bedenin çeşitli yerlerine koymak ve hayatında buna düzenli bir vakit ayırmaktan ibarettir. İdeal süre günde  yarım saat-bir saat arasıdır ama, ne kadar uygulasanız o ölçüde faydasını görürsünüz. Bir kez el aldıktan sonra bu enerji hayatınızın sonuna kadar sizinle beraberdir. El aldıktan sonra hiç kullanmasanız bile ihtiyaç duyduğunuz anda yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Peki nerelerde kullanılabilir?

Reiki aklınıza gelebilecek, hatta gelemeyecek her yerde kullanılır. Hastalıklardan korunmak, en ağır akut ve kronik hastalıklar dahil olmak üzere hastalıklardan kurtulmak, bedeni güçlendirmek, bağışıklık sistemimizi geliştirmek, stresi azaltmak, pozitif bakış açısı geliştirmek, ameliyatlardan önce ve sonra çabuk ayağa kalkmak ve ağrıları azaltmak için, acil durumlarda kanı durdurmak, ateşi düşürmek, bir sevdiğiniz sıkıntıya düştüğünde dünyanın bir ucunda da olsa ona enerji göndererek destek olabilmek için, çocuklukta yaşadığımız travmaların etkisini üzerimizden atabilmek için ve daha nicelerini sayabiliriz. Mesela geçen hafta yurtdışındaydım ve yolda çeşitli problemler yaşayan arkadaşlarıma reiki vasıtasıyla faydalı olabildim. Birinin yorgunluktan su toplamış ayakları 20 dakikalık reiki uygulaması ile düzelirken, diğerinin çalınan cüzdanından dolayı girdiği stres, bir diğerinin yükselen tansiyonu, bir başkasının aşırı yorgunluktan fenalaşması reiki ile sorun olmaktan çıktığı gibi sonrasında kendilerini çok iyi ve enerjik hissettiklerini söylediler.

Özellikle hamilelik döneminde çocuğumuza yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden birisi reiki inisiasyonu almak ve çocuğu anne karnında reiki ile büyütüp dünyaya getirmektir. Doğumun rahat, doğal ve kolay geçmesine de reikinin büyük katkısı vardır. Yine bebekler ve çocuklar, ilaç kullanımından uzak, sağlıklı ve huzurlu bir gelişim için reikiden faydalanabilecekler arasında başı çekmektedir. Reiki sağ ve sol beyin loblarını dengeleyip sakinleştirdiği için ergenlik çağı problemlerinin azalmasına da katkıda bulunmaktadır. Yaşlılık problemlerini minimum indirdiği için yaşlılar da reikiden faydalanabilecekler arasında üst sıralarda yer almaktadır.  Reiki ön sezileri, hafıza, kavrama gücü ve yaratıcı düşünceyi geliştirdiği için sanatçılar, özgün projeler ortaya koymak isteyen her alandaki çalışanlar, sınav ya da stres zamanlarında kararlılığını, irade gücünü artırmak isteyenler reiki öğrenip kullanabilirler. Hastalanan hayvanlarınıza, daha çok ve çabuk gelişip büyümeleri için  bitkilerinize, hatta bozulan aletlerinize bile reiki uygulamanız mümkündür. Özellikle her türlü ağrısı olanın reiki öğrenmesini şiddetle tavsiye ederim. Reiki ile ağrıları ilaç kullanmadan azaltmak ve kaynaklandığı nedene gore ortadan kaldırmak mümkündür.


Bir günlük Reiki uygulamalı dersinin ardından katılımcılara sertifikaları veriliyor. Sertifika alanlardan biride Meral Özbulur (solda) oldu.

Uzakdoğuya özgü meditasyonların bazı ideolojileri de beraberinde getirdiği söylenir, örneğin Budist öğretileri içerdiği söylenir. Reikinin de böyle bir ideolojik boyutu olabilir mi?

Reiki hiç bir dine, inanca, ideolojiye bağlı olmayan, insanlığın doğasına uygun, sevgi, şefkat ve saygı içeren bir doğal şifa sistemidir. Kökeninin 10-12 bin yıl öncesine, Atlantis ve Mu kıtalarına kadar dayandığı söylenir. Ezoterik bir bilgi olduğu, yani el alma sistemiyle yürüdüğü için zaman içerisinde kaybolan bu bilgiyi 1900 yılların başında tekrar gün yüzüne çıkaran kişi doktorasını Amerika’da yapmış bir japon olan Dr. Mikao Usui’dir. Reikiyi  günümüz toplumlarında pratik bir şekilde uygulanabilecek şekilde formulize eden,  batı toplumlarında yaygınlaşmasını sağlayan kişi ise reikinin iki numaralı ismi ve bir donanma doktoru olan Dr. Hayashi’nin yetiştirdiği bir talebe olan Hawai kökenli Amerikan vatandaşı bayan Hawayo Takata’dır. Hem japon hem Amerikan kültürüne sahip dindar bir hristiyan olan Bayan Takata, reiki ile Hz. İsa Aleyhiselam arasında bağlantı kurmuş, reikiyi hristiyanlara tanıtmayı bir misyon olarak kabul etmiştir. İsmi her ne kadar japonca olsa da reikinin daha çok Batı’dan yayılan bir öğreti olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Kullanılan enerjilerin isimlerinden başka reiki eğitimlerinde yabanci bir kültüre ait olan herhangi bir konunun öğretilmesi gerekmez.  Bir reiki eğitiminde ideolojik bir yön varsa bu reikinin bilgisinde değil, sadece ve sadece o bilgiyi veren kişide olabilir.

Reiki ile ilgili insanların en fazla ön yargılı oldukları konu 2. ve 3. aşamalarda öğretilen sembollerin kullanımıdır. Bu semboller enerjilerin adının çeşitli dillerde yazılımından ibarettir. Kullanımları şükrü gerektiren enerjileri temsil ettikleri için saygıya değerdirler ancak mistik ya da kutsal bir anlamları yoktur. Sadece zihnimizin çağırmak istediği enerji türüne daha kolay odaklanmalarını sağlayan birer şekilden ibarettirler. Asıl olan niyettir. Siz hangi enerjiyi çağıracağınızı biliyor ve buna rahatlıkla odaklanabiliyorsanız sembol kullanmanız şart değildir.

Reikide inançlarımıza aykırı hiç bir şey bulunmadığı halde bazı web sitelerini incelediğimde reiki eğitimi adı altında çok farklı öğretilerin yer aldığı sayfalara rastladığım oldu. Bunlara prim vermeden reikiyi doğru yerlerden öğrenmek çok önemli. Her alanda istismarcılar mutlaka ki olacaktır. Reikiyi farklı ideolojilere hizmet ettiği için suçlamak bence hristiyanlar tarafından Allah’ın oğlu olarak inanıldığı için Hz. İsa AS’ı suçlamaya benzeyecektir. Bu nedenle bir insanın kendisini reiki kullanmaktan mahrum bırakması, ancak kendine vereceği bir ceza olabilir diye düşünüyorum.

Reiki tıp fakültelerinde ders olarak okutulacak mı ya da bunun için girişimler var mı?

Sağlık Bakanlığına bağlı olarak, “Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı” kuruldu ve önümüzdeki yıl yapılacak düzenlemelerle bitkisel tedavi, akupunktur, reiki gibi alternatif ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının, tıp fakültelerinin ders programlarına gireceği duyuruldu. Bunun için hazırlıkların devam ettiğini basından biliyor ve Türk halkının reiki şifasından faydalanmasını sağlama adına sevindirici bir gelişme olarak görüyorum. Amerika’da hastanelerin yüzde 40’ında tamamlayıcı tıp tekniklerinin kullanıldığını ve  yüzde 15’inde uygulanan tekniğin reiki olduğunu biliyoruz. Reikiyi uygulayanlar arasında, eşi reiki hocası olan Dr. Mehmet Öz de bulunmaktadır. Metabolizmayı, tansiyonu düzenlemek, ağrılardan kurtulmak, beden, ruh, zihin dengesini sağlamak için Amerika’daki TV programlarında sık sık reikinin öğrenilmesini tavsiye eden Mehmet Öz “geleceğin enerji tıbbına ait olacağını” söylemektedir.

 

Reikinin üç türlü etkisi var diyorsunuz, bunlar neler?

Ruhu temizleyip arındırmayı içeren spiritüel yani ruhsal şifa, reikinin ana hedefi olmakla beraber reikinin ilk hedefi önce fiziksel, sonra da duygusal ve zihinsel şifaya yöneliktir. Reiki şifasının nasıl gerçekleştiği anlaşılamamış olmaklar beraber etkisinin yüksek olduğu bilimsel olarak ispat edilmiştir. 2005 yılında Colorado üniversitesinde bir SQUİD (süper iletken kuantum cihazı) yapılan araştırmalarda reiki şifacısının elinden yayılan enerjilerin frekansının, beyin dalgalarının frekansına benzer olduğu tespit edilmiştir. Reikinin ağrılar, adale ağrıları, kaslardaki şişme, streste azalma, kan basıncı, cilt sıcaklığı, bağışıklık, kas gerilimi gibi konularda yüzde 90-92 gibi oranında kişide  belirgin bir fark  ortaya koyduğu da görülmüştür. Reiki verilmeye başlandığında daha ilk dakikalarda ağızdaki antikorlar artmaya başlaması, reikinin bağışıklı sisteminin güçlenmesine olan katkısını da ortaya koymaktadır.

Reikinin 2. Hedefi olan duygusal ve zihinsel şifa ise kişinin o güne kadar kendisine yüklenen tüm olumsuzluklardan temizlenerek fabrika ayarlarına dönmesini, duygusal olarak özgürleşmesini, çocukluk dönemi travmalarından kurtulmasını,böylelikle kendini daha iyi tanımasını, içindeki cevheri keşfetmesini ve değerlendirmesini hedef alır. Birinci aşamada daha çok bir fiziksel şifa sistemi olan reikinin ikinci aşamada komple bir kişisel gelişim sistemi haline geldiğini görürüz.

Üçüncü aşamada ise reiki kişinin hırs, öfke, şikayet, dedikodu, kıskançlık gibi duygulardan arınarak kalbini tüm varlıklara karşı şefkat ve sevgiyle doldurmasını hedef alır. Reikinin en önemli prensiplerinden birisi kişinin tüm dileklerine herkes için en hayırlı olanı isteyerek niyet etmesi, çıkacak sonucun kendisi için en hayırlı olduğuna inanmasıdır. Bu ise bizim inancımızda “tevekkül” olarak isimlendirilen “hayatın akışına güvenmek” özelliğini son derece geliştiren, kişinin gelecek korkusunu azaltan, dinginliğini artıran  bir mahiyete sahiptir. Ruhsal gelişimin en üst kademesinde ise kalbini olumsuz olan tüm duygu ve düşüncelerden temizlemek yatar. Bunu başaran kişi, kelebek etkisi ile dünyaya en büyük katkıda bulunmuş olacaktır.

Bizim inancımızda duaların da psikolojik şifa kaynağı olduğu söylenir, meditasyon öğretileriyle bağdaşan bir tarafı var mı duaların? Siz Reiki uygulamalarında duaya yer veriyor musunuz?

Dualar sadece psikolojik değil, fiziksel, zihinsel ve ruhsal her türlü şifanın kaynağıdır. Tamamen kendi kişisel fikrim olarak söyleyebilirim ki duaların işleyiş sistemiyle reikinin işleyiş sistemi arasında büyük bir benzerlik vardır. Dua ederken de reiki yaparken de öncelikle arınmak, ya da kendi kültürümüzün kavramlarıyla açıklarsak tevbe-istiğfarda bulunmak önemlidir. Kin, öfke, hırs dolu bir kalple yapılan ne dua, ne de reiki fayda sağlamayacaktır. Reikide dilekler herkesin en yüksek hayrına olarak istenir. İdeal bir duada da niyet şüphesiz ki böyle olmalıdır. Ayrıca reikide sonuç arzu edilen şekilde olmasa bile kişi sonucun kendisi için en hayırlı olduğuna inanır, akışa güvenir ki bu inancımızdaki “tevekkül” kavramına karşılık gelmektedir.

Dualar standart reiki eğitimimin içerisinde yok. Çünkü bunun reiki eğitiminin bir parçası gibi algılanmasını doğru bulmuyorum. O zaman reikiye kendi ideolojilerini sokan insanlardan farkım kalmayabilir diye düşünüyorum. Ancak bana bu yönde çok talep geldiği için belli konularda bizzat uyguladığım ve net bir şekilde faydalarını gördüğüm duaları ve esmaları isteyenlere öğretiyorum. Reiki uygulayarak yapılan dua ve olumlamaların belirgin bir şekilde daha hızlı ve hayırlı bir şekilde hayata geçtiğini gözlemlemiş durumdayım ki bu da şaşırtıcı bir şey değil.

Reiki konusundaki eleştirilerden birisi de bir müslümanın reikiye ya da başka herhangi bir şifa sistemine ihtiyaç duymadığı, Kuran-I Kerim ve Efendimiz (SAV)’in öğrettiği duaların inananlar için yeterli olduğu şeklindedir. Gerçekten de Asr-ı Saadette bu durum geçerli olmuş, Habeş kralının hediye olarak  gönderdiği bir hekim kendisine gelen hasta olmayınca ülkesine dönmek için izin istemiştir.  Ama günümüzde fiziksel ve ruhsal hastalıklar için sürekli modern tıbba müracaat eden insanların reikiye ihtiyaçlarının olmadığını söylemeleri çok anlamlı görünmemektedir.

Bu arada meditasyon kelimesinden insanlar neler anlıyor ve neden bu kelimeye olumsuz bir anlam yükleniyor bilemiyorum ama ben çeşitli eğitim programlarımda meditasyonu bir tefekkür aracı olarak kullanıyorum ve sonuçlarından çok memnunum. Reikinin de, meditasyon yapmanın da kesinlikle hiç bir ideolojik yönü yoktur. Meditasyon batı dillerinde “derin düşünme” anlamına gelen bir sözcüktür. Kişinin zihnini ve ruhunu dinlendirmesini, dinginlik, huzur ve çeşitli bilinç uyanıklıkları elde etmesini, kendini daha iyi tanımasını, öz varlığını keşfetmesini amaçlar. Meditasyonda sağlanan dinginliği namazlardaki “Tadili erkan”ın kişiye kazandırdığı dinginliğe benzetmekte sakınca olmaz diye düşünüyorum. Tadil-i erkan namazın ilk sıralardaki vaciblerinden olduğu halde maalesef müstehap hükmündeki duruş şekillerine bile dikkat edilmeye çalışılırken tadil-i erkan üzerinde yeterince durulmadığı için ibadet edenler namazın çok önemli bir faydasından büyük ölçüde mahrum kalmaktadırlar.

Bir bilgiyi bir insana bin kere bile anlatsanız unutulması söz konusu olabilir ama meditasyonla kazanılan bir farkındalığın unutulması kolay değildir. Reiki de meditasyon yapmak ta şifaya ve kendini gerçekleştirmeye uzanan birer araçtır. Ben bu araçları kendi inancım ve hedeflerim doğrultusunda kullanıyor, çok faydalı olduğunu net bir şekilde gördüğüm için başka insanlara da bunlardan faydalanmaları için yardımcı olmaya çalışıyorum.  İnanıyorum ki ilerleyen günlerde büyük gelişmeler olacak, Türk halkı ön yargılarını atarak sağlığını muhafaza etmek ve şifa bulmak için reikiden daha fazla faydalanmaya başlayacaktır.

Siz reiki eğitimleri veriyorsunuz, neler öğreniyor insanlar bu eğitimlerde? Sizden ders alan insanlar da kendilerine veya başkasına reiki uygulaması yapabiliyorlar mı, süreç nasıl işliyor, kaç saatlik bir eğitim söz konusu? Reiki hocalığına giden yol nasıl başlıyor?

Reiki’de birinci aşama en önemli aşama. Kişi reiki ile tanışıyor, reiki enerjisine uyumlanıyor ve kullanmasını öğreniyor. 1. Aşama eğitimlerimde reiki ile ilgili temel bilgilerin yanısıra aura ve katmanları, çakralar, hastalıkların nasıl oluştuğu, hangi bakış açısıyla hastalıklardan korunabileceğimizle ilgili bilgiler de yer alıyor. 1. Aşama daha çok fiziksel sağlığı hedeflemekle beraber biraz çaba gösteren bir kişi her konuda çok başarılı sonuçlar elde edebilir. Eğitim gününün sonunda kişi hem kendisine, hem başkalarına şifa vermeye hazır oluyor.

Yine bir günlük bir eğitim olan 2. aşamada reiki, insana büyük saygı duyan ve bütünün hayrına çalışan komple bir kişisel gelişim sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu aşamada kişinin kendi bilinçaltına arzu ettiği talimatları vermesi, çocukluk travmalarına enerji göndererek orada sıkışan duyguları boşaltması, uzaktaki sevdiklerine, ilişkilerine, randevularına, iş görüşmelerine, projelerine enerji göndermesi mümkün olabiliyor. Kişi kendisini o zamana kadar yapılmış olumsuz telkinlerden arındırarak yavaş yavaş fabrika ayarlarına dönebiliyor. Kronik ve ciddi hastalıklara olanlara da ikinci aşama önemle tavsiye edilir.

Üçüncü A aşamasında artık masterlik (ustalık), yani seçkinlik başlıyor. Kişi usta derecesine inisiye ediliyor. Ayrıca çok güçlü bir reiki şifa tekniği olan, psişik ameliyat da denilen aura temizleme tekniği ve üst seviyede bir takım uygulamalar öğretiliyor. Kişi reikiden kendi hayat planı doğrultusunda çok daha etkili bir şekilde faydalanmaya ve etrafına da çok ciddi anlamda katkıda bulunmaya başlıyor.

3. B aşaması olan reiki öğretmenliğinde ise özellikle başkalarını reikiye inisiye etmek öğretiliyor. Bu aşama için bir kaç aya yayılan kapsamlı bir eğitim almak gerekiyor.

Kendinizle ilgili en olumlu bulduğunuz üç özelliğiniz nedir?

Kendim için en olumlu bulduğum özelliğimin samimi olmak ve inandığım değerler için yaşamak olduğunu söyleyebilirim. Enerjilerle çalışmaya başlayınca niyetin ne kadar önemli ve belirleyici olduğunu daha iyi anlaşılıyor. En olumsuz koşullarda bile hayata ve insanlara  olumlu yaklaşımımı muhaza etmeye çalışır ve iyi niyetli olmayı en büyük zenginlik olarak görürüm.

Diğer yandan beni tanıyan herkes tarafından son derece azimli ve kararlı bir insan olduğum, kafama koyduğum her işi mutlaka başardığım söylenir ki buna ben de katılıyorum. Geçmişte yapabileceğimi aklımdan bile geçirmediğim pek çok konuda başarılı çalışmalar ortaya koymuş, bunu gerçekleştirmek için de pek çok güçlüğün üstesinden büyük bir sabırla gelmişimdir. Eğitim merkezimin sloganı ile ifade etmek gerekirse “büyük hedeflere küçük adımlarla” ulaşmayı, kazanımlarımı zamana yaymayı severim.  Evli ve üç çocuk annesi olduğum için bunun bir tercih değil, sorumluluk anlayışımın bir sonucu olduğunu da söyleyebilirim.

Diğer bir olumlu özelliğimi özgün ve yaratıcı düşüncelere sahip olmak diye tanımlayabilirim. Hiç bir şeyi sıradan ve alışagelmiş bir tarzda yapamam. Üzerime aldığım en küçük bir işi bile ne yapar eder, sıradışı ve büyük bir proje haline getiririm. Bunun insanı son derece zorlayan bir şey olduğu açık.  Ama sanırım kendimle rekabet etmeyi seviyor ve her gün bir önceki günden daha bilinçli, bilgili ve hayatın farklı boyutlarını yaşayan bir insan olmayı çok önemsiyorum.

Okurlarımız için reiki ile ilgili kişisel uygulama konusunda birkaç örnek verebilir misiniz, ne yaparlarsa insanlar rahatlarlar?

Reiki ile ilgili uygulama yapmak için inisiasyon almak gerektiğinden anlatacağım herhangi bir uygulama okurlarınızın işine yaramaz.  Ancak okurlarınıza reiki bilmeden de yapılabilecek, reiki ile yapıldığında faydası daha fazla olacak bazı tavsiyelerde bulunabilirim.

Gündelik hayatın akışı altında savrulmamak, dış olaylardan daha az etkilenerek, kendi gündemimizi kendimiz belirleyebilmek, zamanımızı daha verimli bir şekilde değerlendirmek için olumlamalar kullanabiliriz. Örneğin sıkıntılı, stresli ve gergin olduğumuz bir durumda  koltuğumuzda dik bir şekilde oturup ellerimizi solar plexus çakra hizasında, yani göbeğimizin 2 parmak yukarısında birbirine sürttükten sonra şakaklarımıza koyup, gözlerimizi kapatıp, mümkünse dalga sesi, kuş sesi içeren yumuşak bir müzik eşliğinde şu olumlamaları kullanabiliriz:

‘İçimde huzur oluşturuyor ve bunu çevreme yayıyorum.

Yaşadığım her şeyin benim hayrıma olduğunu biliyor ve beni üzmüş olan herkesi affediyorum.

Hayatın içimden akmasına izin veriyorum.

Yapmak istediğim her şey için zamanım var

Hayatın akışına güveniyorum. Karşıma çıkan her şeyin benim iyiliğime ve hayrıma olduğundan kesinlikle eminim.

Motivasyonumu bozacak herşeye karşı ilgisizim.
Yaşamın her halini anlayacak ve uyum gösterecek güçte ve olgunluktayım.’

Bunları bir kaç kere okuyup içlerinden duygularımızı en iyi şekilde ifade edecek olumlamayı bir kaç dakika boyunca tekrar edebiliriz.

Sabahları ne şekilde güne başladığımız çok önemlidir. Uyandığımızda ellerimizi yukarıda anlattığımız şekilde şakaklarımıza koyup şu olumlamalarla güne başlamak bizi rahatlatacaktır.

Yaşam bana her gün yeni yeni güzellik ve mutluluklar getiriyor.
Yaşamın tüm güzellikleri bana doğru ahenkle akıyor.
Mutluluk kanallarım sonuna dek açık.
Mutluluğuma engel olabilecek tüm düşünce ve inançlarımı hemen şimdi bırakıyor, mutlu olmayı seçiyorum.

Bazen insanın kendisine nazar değdiğini hissettiği zamanlar olabilir. Nazar ve her türlü olumsuz enerjiden korunmak için kişi yine elini solar plexus hizasında birbirine sürtüp sağ elini göbeğinin 2 parmak üstüne sol elini de onun hemen altına koyup mor bir ışığın kendisine yaklaştığını, tüm bedenini kuşattığını, üzerindeki tüm olumsuzlukları çözüp attığını düşünebilir ve bu sırada aşağıdaki olumlamayı yapabilir.

Rabbimin sevgisiyle korunuyorum ve güven duyuyorum.

Yine eller solar plexus çakranın üzerindeyken ideal kilomuza sahip olmak için aşağıdaki olumlamaları yapabiliriz.

Zihnim sağlığım için ideal kiloyu tespit ediyor ve hep o kiloda kalıyorum.
İdeal kilomda kendimi zinde, güzel  ve enerjik hissediyorum.
Ben her zaman ve sadece bedenime faydalı yiyecekler yerim.
Sindirim sistemim her zaman mükemmel çalışıyor.
Gıdaları doğallık ve kolaylıkla sindiriyorum.
Bağırsaklarım mükemmel çalışıyor.
Besinler bedenimden kolayca akıp gidiyor.

Uyku düzeni içinse ellerimizi aynı şekilde ısıttıktan sonra sağ elimizi başın arka tarafına, sol elimizi ise kaşlarımızı da kapsayacak şekilde alnımıza koyarak şu olumlamaları söyleyebiliriz.

Her gece kolaylıkla derin, ferahlatıcı ve tazeleyici bir uykuya dalıyorum.
Doğallıkla ve düzenli olarak her gece sağlığım için en uygun zamanlarda ve sürede uyuyorum.

Bedenim gevşiyor.
Zihnim sakinleşiyor.

Düşüncelerim yavaşlıyor.
Uykulu hissediyorum.
Doğal olarak uykuya dalıyorum.

NEVİN SOYSAL AYDIN KİMDİR?

Usui Reiki Master/Teacher-Hipnoterapist
Eğitimci-Yazar-Besteci-Senarist
ASPB ATHGM AEP Formatörü

Marmara Ü. İşletme Fakültesi mezunu. 10 yıl süreyle yurt dışı  bankacılık alanında, daha sonra uzun süre kadın ve çocuk din eğitimi alanında çalıştı. Kadından Topluma Eğitim Grubunda psikoloji dersleri aldı ve grubun eğitim organizasyonlarında özellikle “Çocuk ve Din, Karakter Terbiyesi, Yaşam Mimarlığı: Annelik, Çocuklarda İbadet Alışkanlıklarının Geliştirilmesi” başlıklı seminerler verdi. Belediyeler bünyesinde Aile Eğitimi organizasyonları yaptı. Bayrampaşa Belediyesinin aile eğitimlerini 2 yıl süreyle organize etti. Kavacık’ta kurmuş olduğu “Büyük Hedefler Eğitim ve Danışmanlık Merkezi”nde çocuklara ve yetişkinlere yönelik özgün eğitim ve kişisel gelişim programları düzenledi. İlk çocuk ilahi grubu olan Minik Kalpler Korosunu kurarak sözü ve besteleri kendisine ait olan 2 müzik albümü çıkardı. İlk çocuk klipleri VCDsi olan “Evimizde Cennet Var”ın klip yönetmenliğini yaptı. STK gönüllüsü olarak bazıları uluslararası boyutta olmak üzere çok sayıda yardım programı organize etti. Suriye, Lübnan, Ürdün’deki Filistin Mülteci kamplarında ve Özgürlük Konvoyu eşliğinde Mısır ve Gazze’de yardım çalışmalarında bulundu.

Araştırma, gezi ve eğitim yazıları kitap, gazete ve internet ortamlarında yayınlandı. “Değer Sandığı” isimli 10 ciltlik değerler eğitimi setinde anne babalara erdemli çocuk yetiştirmekle ilgili tavsiyeler içeren bölümleri yazdı. Peygamber Efendimizin dünyaya gelişini fantastik macera tarzında anlatan senaryosu, Kültür Bakanlığı tarafından teşviğe değer görüldü. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında Aile Eğitim Projesi formatörü olarak, “Özlenen Elçi” başlıklı siyer temalı çoklu sanat projesinde söz yazarı-besteci-yazar ve koordinatör olarak görev yapıyor.

Reiki, NLP, Hipnoz, Hızlı Hipnoz Teknikleri, Regresyon Terapi, EFT, subliminal mesaj, Norbekov sistemi, manyetik enerji aktivasyonu vb konularda eğitimler aldı. Psikodrama, aile dizimi yaşantı gruplarına katıldı. Reiki usta öğreticisi ve hipnoterapist olarak Ümraniye’de bulunan Büyük Hedefler Reiki Evinde reiki terapileri, eğitimleri, meditasyon programları gerçekleştiriyor ve yaşam koçluğu yapıyor. Çeşitli kurumlar ve belediyeler bünyesinde Aile Eğitimi ve kişisel gelişim seminerleri veriyor.