NAZİK OLMAK

VELİ MEKTUBU 1

Değerli Anne Babalar,

nezaketSizlere nezaketin hayattaki en güçlü yaşam enerjilerinden birisi olduğunu söylersem  şaşırır mısınız? Nezaket, genellikle varlığı durumunda dikkatleri fazlaca üstüne çekmeyen, önemi yokluğunda anlaşılan, yükte hafif pahada ağır kabilinden bir erdemdir. Aynen sabır erdeminde  olduğu gibi, pasif değil, aktif bir eylem şeklinde gerçekleşen bir nezaket, insana yakışan ve kişiyi hayatın doruk noktalarına taşıyacak bir yaşam tarzıdır.

Nezaket, aslında en kolay kazanabileceğimiz ve çocuklarımıza en rahat kazandırabileceğimiz erdemlerden birisidir. Sadece, nazik olmanın önemine inanmamız, bunun bize kazandıracağı gücün ve hayatımıza katacağı güzelliklerin bilincinde olmamız, nezaketi bir alışkanlık haline getirip, yaşamımızın içine oturtmak için bir çaba içine girmemiz gerekiyor.

Japon bilim insanı Emoto’nun su kristalleriyle gerçekleştirdiği ilginç deneyi duymuşsunuzdur. Emoto’nun işlemden geçirdiği suların bazılarına nefret içeren sözler söylenir, yüksek sesle, kaba konuşmalar yapılır. Diğerlerine ise yumuşak ses tonuyla, sevgi içeren ifadeler kullanılır. Sonuçta sevgi dolu ifadeler kullanılan su kristalleri birbiriyle bütünleşmiş harika bir şekle sahip olurken, kaba ve kötü ifadeler kullanılan su kristallerinin şekli bozulmuş, köşeleri birbirinden ayrılmış, dağınık bir yapı haline gelmiştir. (Devamı Değer Sandığı Kitabında…)